W środę, 22 lipca oficjalnie oddano do użytku 4,8 km obwodnicę miejscowości Irządze i Luboszyce, w ciągu drogi nr 323 na odcinku Góra – Rudna.

Oddanie do użytku tego odcinka to kontynuacja przebudowy drogi Góra – Rudna- Lubin, przez most w Ciechanowie, która jest obecnie najkrótszym połączeniem  powiatu górowskiego z Zagłębiem Miedziowym i Karkonoszami. Inwestycja znacząco ułatwia górowianom dostęp do rynku pracy w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Sama obwodnica poprawia komfort życia mieszkańców wsi Luboszyce i Irządze, oddalając ruch pojazdów od zabudowań mieszkalnych i gospodarczych.

Całkowity koszt budowy obwodnicy wyniósł nieco ponad 38,5 milionów złotych, w tym blisko 33 miliony złotych to dofinansowanie z EFRR w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego oraz 3,8 mln zł z Budżetu Państwa. Prace trwały około 1 roku i zakończyły się 1,5 miesiąca przed terminem. Wykonawcą była firma Budimex z Warszawy.

W uroczystości oddania drogi do użytku udział wzięli m.in.: Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Anna Kolibek – Starosta Górowski, Irena Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry, Paweł Niedźwiedź – Burmistrz Wąsosza, Andrzej Rogala – Wicestarosta Górowski, Leszek Loch - Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, Anita Sierpowska – Wójt Gminy Jemielno, gospodarz terenu. Obecni także byli dyrektorzy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele wykonawcy i projektanci. Zaraz po przecięciu wstęgi obwodnica została udostępniona kierowcom.

- W imieniu mieszkańców powiatu górowskiego serdecznie dziękujemy za tę inwestycję Panu Cezaremu Przybylskiemu – Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego oraz jego współpracownikom. Dziękujemy projektantom, wykonawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji. Polepszenie jakości komunikacji drogowej z Zagłębiem Miedziowym to dla naszego powiatu ważny aspekt społeczny i gospodarczy – przyznaje Anna Kolibek, Starosta Górowski.

iodo@amt24.biz