Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
  • Powiat górowski
Polityka prywatności. Serwis używa ciasteczek-cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek-cookies do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika. Polityka prywatności.
AKTUALNOŚCI - POWIAT STRONA GŁÓWNA COFNIJ WYSZUKAJ KONTAKT

  • Dobre praktyki w pracy rolnika
  • Lekarze muszą ponownie upoważnić asystentów do wystawiania zwolnień
  • Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online!
  • Konsultacje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych
  • Dodatkowe środki na aktywizację zawodową
Aktualności - powiat

Aktualności - oświata

Aktualności - kultura

Aktualności - sport15-lecie Teatru „Adamus”

5 grudnia br. w Liceum Ogólnokształcącym w Górze Teatr „Adamus” zaprezentował widowisko muzyczno – teatralne pod tytułem „ Odkryj romantyczną miłość z Adamem Mickiewiczem”.

Zdjęcie: 15-lecie Teatru „Adamus”


Występ był Poetyckim Świętem Patrona i jednocześnie kontynuacją bogatych Tradycji Mickiewiczowskich górowskiego liceum, z drugiej zaś strony, ze względu na jubileusz 15-lecia Teatru „Adamus”, okazją do podsumowania bogatej w różnorodne wydarzenia działalności artystycznej. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatowych i gminnych: Starosta Powiatu - Pan Piotr Wołowicz, Zastępca Burmistrza Góry - Pan Andrzej Rogala, Sekretarz Powiatu - Pani Elżbieta Kwiatkowska, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Rady Powiatu Pan Grzegorz Aleksander Trojanek, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Górze – Pan Sławomir Bączewski,. Obecni byli również dyrektorzy placówek oświatowych, kulturalnych, środowiskowych, nauczyciele, delegacje młodzieży górowskich szkół oraz wielu miłośników poezji naszego Narodowego Wieszcza. Wypełniona po brzegi aula szkoły była świadectwem, że twórczość Adama Mickiewicza niewątpliwie łączy pokolenia, budzi szacunek, skłania do refleksji.

Uroczystego powitania miłośników poezji Narodowego Wieszcza i powitania zaproszonych gości dokonała dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Górze - Pani Małgorzata Patrzykąt. W swoim wystąpieniu zwróciła szczególną uwagę na kultywowanie tradycji Patrona Szkoły, o którym Leopold Staff w wierszu „Pomnik Mickiewicza” napisał: „Stoisz spiżowy na ziemi, Która nie jest ze spiżu.Jest słabością i cieniem, Ale ty blaskiem swych pieśni Czynisz ją gwiazdą.” W tym dniu za kultywowanie Tradycji Mickiewiczowskich szczególne podziękowania zostały złożone na ręce Pani Janiny Wlaźlak - emerytowanej nauczycielki języka polskiego i łacińskiego oraz Pani Zofii Hanulak - emerytowanej nauczycielki języka polskiego, wieloletniemu Dyrektorowi Szkoły. Doceniono ich wielkie zaangażowanie w przybliżanie uczniom postaci i poglądów Adama Mickiewicza, który „tak blisko nas przeszedł”, organizowanie różnorodnych spektakli, rajdów, wycieczek, konkursów nierozerwalnie związanych z twórczością narodowego Wieszcza, inspirowanie młodzieży do „kraju lat dziecinnych”. Wielką niespodzianką dla obydwu Pań była książka „Wigilie Polskie” autorstwa Barbary Wachowicz wraz z dedykacją. Pani Barbara odwiedziła naszą szkołę w 1980r. Był to wyjątkowy rok, bogaty w okrągłe rocznice Wieszcza. Temat sugestywnego wystąpienia Pani Wachowicz brzmiał: „Szlakiem Mickiewicza po miejscowościach Litwy i Włoch”. Trwałą pamiątką pobytu Pisarki w szkole jest jej zdjęcie oraz niezwykle wymowny wpis do kroniki. Po oficjalnych powitaniach przyszedł czas na artystyczną podróż z Adamem Mickiewiczem.

„Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu…”
Po krótkiej zapowiedzi rozpoczyna się monumentalne widowisko, obfitujące w wiele niezapomnianych wrażeń. Gasną światła, rozbrzmiewa posępna muzyka, nikt nie jest w stanie przewidzieć, co się za chwilę wydarzy. Aż nagle w pewnym momencie donośny głos obwieszcza: „Oto obchodzimy Dziady”. W tym momencie z dymów i mgieł wyłaniają się potworne zjawy, by rozpocząć swój przedziwny obrzęd. Zewsząd nadchodzą do kaplicy żałobnicy, rozpoczyna się II część mickiewiczowskich „Dziadów”. W pewnym momencie wyłania się widmo złego Pana (w tej roli gościnnie Marcin Szorc), żałobnicy przemieniają się w żarłoczne ptactwo ze złością „rozdziobujące jego martwe szczątki”. Nie możne on zaznać spokoju nawet po śmierci, „bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże…” . Z tłumu wyłania się Guślarz (Agata Bortnowska/Aleksandra Hołtra) oraz Sowa (Agata Sibilak). Ją - biedaczkę z małym dzieckiem, dziedzic odegnał od bramy w mroźny dzień, kiedy przyszła do niego z prośbą o zapomogę, a pozostawiona bez pomocy zamarzła na drodze wraz z dzieckiem. Nagle duch znika, a żałobnicy rozchodzą się kończąc rytuał. „Pytasz, za co Bóg trochą sławy mnie ozdobił” - rozbrzmiewają słowa utworu Wieszcza w wokalno-instrumentalnej interpretacji Agaty Śliwińskiej. Niezwykle ekspresyjne wykonanie wiersza, będącego jednym z fragmentów „Liryków lozańskich” zostało nagrodzone przez widownię gromkimi brawami.

Kolejna zmiana nastroju, rozbrzmiewają orientalne dźwięki, na scenie dostrzegamy dostojnie wspartego na judahu skale Mickiewicza (Jakub Garczyński), po krótkiej chwili pojawia się mnóstwo postaci, rozpoczynamy podróż po „Stepach Akermańskich”. Po krótkiej chwili jeden z podróżników (Błażej Kostyk) zaintonował pamiętne słowa: „Wpłynąłem na suchego przestwór Oceanu, wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi…”, a po słowach „Nikt nie woła” wszystkie postacie znikają. Przed scenę wychodzi chór nauczycielski „Pro Bono”, by wykonać piosenkę „Czas, który płynie w nas…”. Po zakończeniu utworu następuje ponownie zmiana nastroju. Z dymu wyłaniają się kolejne postacie i bezszelestnie pojawiają się na scenie. W mrocznej scenerii rozbrzmiewają słowa „Widzenia księdza Piotra” z III części „Dziadów” (Maciej Kostyk). Nagle, gdy donośny głos obwieszcza „ I pokolenie nasze zatracisz do końca” z tłumu wybiega jedno dziecię - przyszły wskrzesiciel narodu ( Filip Jankowski). Tekst kończy zdanie „A imię jego będzie czterdzieści i cztery”, wtedy to młodzi artyści powoli schodzą ze sceny, wypowiadając głośno ostatnie zdanie. Ten akt spektaklu kończy piosenka „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena w wykonaniu Aleksandry Tumiłowicz. Rozpoczyna się nowa odsłona, na scenie pojawia się dziewczyna (Agata Wietrzykowska), powoli przechadza się, rozgląda, jakby kogoś szukała. Po chwili odwraca się, padają znamienne słowa „Daruj mój miły...”. Tak, to Aldona, oczekująca Konrada Wallenroda. Nagle zjawia się jej ukochany (Dawid Mazurczak) i wyznaje swoją miłość. Scenę kończą słowa narratorki ( Estera Orłowska), etiuda taneczna ( Inez Gajewska) i piosenka „Boję się” w wykonaniu Agaty Śliwińskiej. W kolejnej części przechodzimy do „Świątyni dumania”, narrator (Nikola Skoczylas) opisuje nam wspaniałości litewskiej przyrody – „Zaiste, okolica była malownicza! Dwa stawy pochyliły ku sobie oblicza, Jako para kochanków: prawy staw miał wody gładkie i czyste jako dziewicze jagody…”. I oto nagle w tej niezwykłej scenerii pojawiają się postacie Tadeusza (Mateusz Wołowicz) i Zosi (Aleksandra Zakaszewska) prowadząc miłosny dialog, który przerywa „Komar, niewielkie licho, lecz bardzo czupurne..” (Kamila Marcinkowska). W końcu niesforny owad znika, a sielankowy nastrój płynący z kart „Pana Tadeusza” znów powraca za sprawą wokalnego zespołu „Poscriptum” w utworze „Soplicowo”. Kolejną scenę z epopei odgrywają: Telimena (Aleksandra Buchar) i Tadeusz (Bartek Pałka), para niesfornych kochanków. Ich gwałtownemu rozstaniu przygląda się przypadkowy świadek wydarzeń (Dawid Gworek). Po kłótni i gonitwie Telimeny za Tadeuszem mogliśmy posłuchać, „co trapi Telimenę?” (gościnie Alicja Działo), jednak miłosne rozterki dojrzałej kobiety przerwał brutalnie Widz, co spowodowało, że klasyczny tekst został zastąpiony monologiem współczesnej żony rozpaczającej nad swoim ciężkim losem, będąc z niezaradnym małżonkiem. Na zakończenie tego wyjątkowego spektaklu po raz drugi wystąpił nauczycielski Chór „Pro Bono”.
Na tym jednak nie koniec tego wspaniałego, pełnego poetyckich uniesień wieczoru. Monumentalne widowisko słowno-muzyczne „Odkryj romantyczną miłość z Adamem Mickiewiczem” było znakomitym ukoronowaniem jubileuszu 15-lecia działalności Teatru „Adamus”, najprężniej działającego teatru w powiecie górowskim. Swoistego podsumowania artystycznych dokonań zespołu dokonał jego twórca i zarazem główny reżyser - Pan Maciej Kostyk. Na scenie pojawili się wszyscy artyści widowiska, również i byli aktorzy, absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Górze. Z racji jubileuszu opiekun przygotował dla swoich podopiecznych poetycką niespodziankę. Wylosowani szczęśliwcy otrzymali upominki, pięknie ilustrowane utwory Adama Mickiewicza ufundowane przez Panią Danutę Biernacką, Dyrektora Miejskiej Biblioteki w Górze oraz Pana Bernarda Bazylewicza, Dyrektora PCDN i PPP w Górze.

Do najważniejszych wydarzeń z artystycznej działalności zespołu należy zaliczyć:

- występy na deskach Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (2000r., 2003r.), leszczyńskiego Teatru „Scena Świadomości” (2001 - 2004r.) , Teatru Groteska w Krakowie ( 2008r.) oraz Teatru Lalek we Wrocławiu,
- przygotowanie plenerowej inscenizacji „Wesela” w ramach obchodów „ Dni Wąsosza” ( 2001r.),
- udział w warszawskich koncertach pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego (TV Polonia - 2003 r. i 2005r. ),
- wydanie płyty z literacko – muzyczną twórczością uczniów oraz nauczycielskiego chóru „ Pro Bono”,
- organizowanie warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży z Niemiec, Białorusi i Włoch,
- udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Szkół Mickiewiczowskich ( Olsztyn 2001r., 2007r.) oraz Ogólnopolskich Spotkaniach Filomackich (Ciechanów 2002 – 2011r.),
- kabaretowy występ Kamila Króla zarejestrowany w poznańskim studiu TVP (2005r.),
- telewizyjną rejestrację programu o teatrze „Adamus” oraz występy młodych aktorów w TVP 3 (Wrocław – 2006r.),
- telewizyjną rejestrację spektaklu pt. „ Romantyzm, Pan Tadeusz i …My” w trakcie Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych „Pan Tadeusz Live”, TVP Polonia , TVP Kultura - 2008r.,
- radiową realizację programu o osiągnięciach artystycznych aktorów szkolnego teatru „Adamus” Radio Wrocław 2008r.,
- udział członków zespołu w realizacji filmu dokumentalnego na temat narodowych symboli Polski – Strasburg 2009r.,
- wizytę w Parlamencie Europejskim , a także telewizyjną rejestrację spektaklu pt. „Donosy rzeczywistości” w czasie uroczystego podsumowania projektu „ Le mois de l autre”, Colmar TV France 4 /2009r.
- występy sceniczne z zawodowymi aktorami, m.in. Zbigniewem Walerysiem oraz Jerzym Zelnikiem.
- udział w Koncercie Galowym Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Baczyniak”, Nowa Sól 2012r.,
- dwukrotny udział w Koncercie Galowym Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka, Turek 2012r., 2013r.

Tytuły widowisk muzyczno - teatralnych zrealizowanych w latach 1999 - 2014
1. „ Brzechwa – poeta dziecięcej radości”
2. „Donosy rzeczywistości”
3. „ Hej, użyjmy żywota! ”
4. „ I ciągle widzę ich twarze...”
5. „Jak ja si czui” – bałak lwowski
6. „Kraj lat dziecinnych…”
7. „Kraj piękny jak obraz”
8. „Mickiewicz w nowym tysiącleciu”
9. „Miłosne wyznania na ...drabinie”
10. „ Myśli odbite w lustrze”
11. „ Nasze niebieskie miejsce”
12. „Niebieskie otchłanie”
13. „Nie domykaj drzwi za sobą”
14. „Niezwykła Przygoda Majtka Glubka i Grubego Rozymunda”
15. „Odkryj romantyczną miłość z Adamem Mickiewiczem”
16. „ Poczekalnia – Betlejem”
17. „Romantyzm, Mickiewicz i …My”
18. „ Romantyzm, Pan Tadeusz i …My”
19. „Szkolne pejzaże”
20. „Szukałem, ach szukałem tej boskiej kochanki…”
21. „W Ojczyźnie serce me zostało”
22. „Wiara, nadzieja, miłość…”

Teatralna działalność teatru „Adamus” w znacznym stopniu wzbogaca kulturalne życie mieszkańców Ziemi Górowskiej. Młodzi ludzie wraz ze swoim opiekunem reprezentują powiat i województwo w licznych konkursach, z których przywożą nagrody, wyróżnienia i twórczą energię do podejmowania kolejnych przedsięwzięć.

Najcenniejsze nagrody zespołowe
1. I miejsce za przedstawienie pt. „Romantyzm, Mickiewicz i …My” na II Wojewódzkim Przeglądzie Form Teatralnych, Kłodzko 2000r.
2. I miejsce Jury Młodzieżowego, wyróżnienie i nagroda dla najlepszego aktora w spektaklu pt. „Miłosne wyznania na ...drabinie” na Festiwalu Teatrów Licealnych, Poznań 2001r.
3. II miejsce za spektakl „Mickiewicz w nowym tysiącleciu” na XXII Ogólnopolskich Spotkaniach Szkół Mickiewiczowskich, Olsztyn 2001r.
4. Wyróżnienie za samodzielność kreacji artystycznej w spektaklu pt. „Donosy rzeczywistości” na II Dolnośląskich Spotkaniach Teatrów Młodzieżowych, Wrocław 2003r.
5. Wyróżnienie za żywiołowość działań scenicznych w przedstawieniu pt. „Donosy rzeczywistości” oraz nagroda dla najlepszego aktora na IV Poznańskim Festiwalu Teatrów „Marcinek 2004”.
6. I miejsce i wyróżnienie indywidualne w finale III Ogólnopolskich Spotkań Filomackich za spektakl „Kraj lat dziecinnych…”, Ciechanów 2004r. 7. I miejsce i wyróżnienie za osobowość sceniczną w finale IV Ogólnopolskich Spotkań Filomackich za spektakl „Szukałem, ach szukałem tej boskiej kochanki…”, Ciechanów 2004r.
7. II miejsce w finale IV Dolnośląskich Spotkań Teatrów Młodzieżowych za spektakl pt. „Niezwykła Przygoda Majtka Glubka i Grubego Rozymunda”, Wrocław 2006r.
8. III miejsce oraz Nagroda Publiczności za spektakl pt. „ W Ojczyźnie serce me zostało” na XXVIII Ogólnopolskich Spotkaniach Szkół Mickiewiczowskich, Olsztyn 2007r.
9. I miejsce i wyróżnienie indywidualne w finale VI Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych za spektakl pt. „ Romantyzm, Pan Tadeusz i…My” w ramach przedsięwzięcia „Pan Tadeusz Live”, Wrocław 2008r.
10. III miejsce w finale VI Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych za spektakl pt. „ Zaiste, okolica była malownicza” w ramach przedsięwzięcia „Pan Tadeusz Live”, Wrocław 2008r.
11. II miejsce w finale II Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego za spektakl pt. „Jak ja si czui”, Kraków 2008r.

Laureaci nagród indywidualnych

Magdalena Zaborek
1. I miejsce w finale Wielkopolskiego Konkursu Recytatorskiego poświęconego twórczości Adama Mickiewicza, Śmiełów 1998r.
Ewa Tyczyńska
1. I miejsce w wojewódzkim finale konkursu „Poezja i Proza na Wschód od Bugu”, Legnica 2001r.
2. Wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. Józefa Czechowicza, Lublin 2004r.
3. I miejsce w III Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Zanomania Literacka”, Wschowa 2006 r.
Paweł Figura
1. II miejsce w finale II Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Adamus 2002”.
2. Wyróżnienie w finale XI Ogólnopolskiego Konkursu „Złoty Semafor”, Poznań 2003 r.
3. I miejsce w finale I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Poetycko o zdrowiu”, Iwonicz Zdrój 2003 r.
4. Tytuł laureata i wyróżnienie II stopnia w finale VI Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Polskiej, Warszawa 2003 r.
5. II miejsce w finale VII Dolnośląskiego Turnieju Słowa Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2003/2004 r.
6. Tytuł laureata w finale IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Czechowicza i Tadeusza Różewicza, Lublin 2004r.
7. Tytuł laureata oraz wyróżnienie I stopnia w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej, Warszawa 2004 r.
8. Tytuł laureata oraz wyróżnienie II stopnia w finale VIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej, Warszawa 2005r.
9. I miejsce w finale VIII Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2004/2005 r.

Anita Krawczyk, Kamil Król, Paweł Pietrucha - III nagroda na Międzywojewódzkim Przeglądzie Piosenki Kabaretowej, Leszno 2001 r.

Kamil Król
1. III miejsce w finale VIII Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2004/2005 r.
2. II miejsce w finale IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Adamus 2004”.
3. Tytuł laureata oraz wyróżnienie I stopnia w finale VIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej, Warszawa 2005r.
Paulina Korthals
1. III miejsce w finale VII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Adamus 2007”.
2. Grand Prix w finale XI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2008 r. (kategoria: „ wywiedzione ze słowa”).
3. II miejsce w finale konkursu recytatorskiego VII Ogólnopolskich Spotkań Filomackich, Ciechanów 2008 r.
4. II miejsce w III Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Pamięci Jana Pawła II, Wrocław 2008 r.
5. II miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „A teraz wszystkie światła na mnie…”, Kraków 2009 r.
6. II miejsce w IV Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Pamięci Jana Pawła II, Wrocław 2009 r.
Marlena Pierard
1. I miejsce w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji w Języku Obcym i Prozy w Języku Polskim, Wschowa 2006r.
Olga Kaczorowska
1. Wyróżnienie w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji w Języku Obcym i Prozy w Języku Polskim, Wschowa 2006r.
Agata Maniara
1. III miejsce wMiędzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji w Języku Obcym i Prozy w Języku Polskim, Wschowa 2006r.
Agata Śliwińska
1. Grand Prix w XI Dolnośląskim Turnieju Słowa, Wrocław 2008 r.
Monika Sobańska
2. II miejsce w finale konkursu recytatorskiego VII Ogólnopolskich Spotkań Filomackich, Ciechanów 2008r.
Bartosz Olechno
1. II miejsce w finale konkursu recytatorskiego VII Ogólnopolskich Spotkań Filomackich, Ciechanów 2008r.
Dawid Jaworski
1. I miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Adamus 2009”.
2. II miejsce w V Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Pamięci Jana Pawła II, Wrocław 2010 r.
Marta Kochan
1. II miejsce w finale konkursu poezji śpiewanej IX Ogólnopolskich Spotkań Filomackich, Ciechanów 2010 r.
Adrian Adamczyk
1. III miejsce w finale konkursu poezji śpiewanej IX Ogólnopolskich Spotkań Filomackich, Ciechanów 2010
Natalia Gniecka
1. Wyróżnienie w XI Ogólnopolskim Konkursie Mickiewiczowskim  „ Adamus 2011”
Aleksandra Ludkowska
1. II miejsce w VI Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Pamięci Jana Pawła II, Wrocław 2011 r.
2. II miejsce w finale XI Ogólnopolskiego Konkursu Mickiewiczowskiego „Adamus 2011”.
3. Wyróżnienie w finale XII Ogólnopolskiego Konkursu Mickiewiczowskiego „ Adamus 2012”.
4. II miejsce w VII Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim Pamięci Jana Pawła II, Wrocław 2012 r.
5. II miejsce w XV Dolnośląskim Turnieju Słowa Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2012 r.
6. Wyróżnienie w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim poświęconym Wisławie Szymborskiej – „Niektórzy lubią poezję”, Głogów 2012r.
7. I miejsce w finale IV Międzynarodowego Konkursu Artystycznego, Turek 2013r.
Arkadiusz Korol,
1. I miejsce w XV Dolnośląskim Turnieju Słowa Literatury Patriotycznej  i Religijnej, Wrocław 2012 r.
Marek Dylewski
1. Wyróżnienie w XV Dolnośląskim Turnieju Słowa Literatury Patriotycznej  i Religijnej, Wrocław 2012 r.
Łukasz Łaszewski
1. I miejsce w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim poświęconym Wisławie Szymborskiej – „Niektórzy lubią poezję”, Głogów 2012 r.
2. I miejsce w finale XII Ogólnopolskiego Konkursu Mickiewiczowskiego  „Adamus 2012”.
3. III miejsce w finale IV Międzynarodowego Konkursu Artystycznego, Turek 2013 r.
Jakub Stojanowski
1.I miejsce w finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: recytacja).
2. Wyróżnienie w VIII Rejonowym Konkursie Recytatorskim – Twórczość K. K. Baczyńskiego, Głogów 2014r.
3. III miejsce w finale Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Baczyniak ”, Nowa Sól 2013 r.
4. Wyróżnienie w finale V Międzynarodowego Konkursu Artystycznego, Turek 2014 r.
Agata Bortnowska
1. I miejsce w finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: „wywiedzione ze słowa”).
Nikola Skoczylas
1. II miejsce w finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: „wywiedzione ze słowa”).
Marcin Szorc
1. I miejsce w finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: krasomówstwo).
2. I miejsce w VIII Rejonowym Konkursie Recytatorskim „Powrócę między ludzi”, Głogów 2014r.
Justyna Czudak,
1. Wyróżnienie w XI i XII Ogólnopolskim Konkursie Mickiewiczowskim „Adamus”, Góra 2011/2012r.
2. I miejsce w finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: poezja śpiewana)
Paweł Wojciechowski
1. I miejsce w finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: poezja śpiewana)
Aleksandra Zakaszewska
1. III miejsce w finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: recytacja)
Agata Sibilak
1. II miejsce miejscew finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: recytacja)
Aleksandra Tumiłowicz
1. III miejsce w miejsce w finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: poezja śpiewana)
Agata Bortnowska
1. I miejsce w finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: wywiedzione ze słowa)
Nikola Skoczylas
1. II miejsce w finale XVI Dolnośląskiego Turnieju Literatury Patriotycznej i Religijnej, Wrocław 2013 r. (kategoria: wywiedzione ze słowa)
Aleksandra Buchar
1. Wyróżnienie w VIII Rejonowym Konkursie Recytatorskim Twórczość K. K. Baczyńskiego „Powrócę między ludzi”, Głogów 2014r.

Teatr „Adamus” był początkiem artystycznej drogi dla Pauliny Korthals i Kamila Króla, którzy kontynuowali swoje działania sceniczne w szkołach teatralnych i na deskach profesjonalnych teatrów. Paulina, absolwentka Akademii Teatralnej, obecnie jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie, z kolei Kamil po ukończeniu PWST we Wrocławiu występuje w Teatrze Baj w Warszawie. Jest także wykładowcą PWST we Wrocławiu.
„Adamus” dla wielu występujących w nim aktorów to również wspaniała i niezapomniana przygoda, obfitująca w wiele niespodziewanych przygód. Najdobitniej oddają to wypowiedzi występujących w nim artystów. Kilka, zapisanych w różnych formach (e-maile, pocztówki, listy) przytoczył pan Maciej Kostyk. Warto w tym miejscu zacytować dwie z nich. Pierwsza to wspomnienie Michała, który wyjazd na Ogólnopolskie Spotkania Szkół Mickiewiczowskich w Olsztynie opisał słowami: „Olsztyn zapamiętam z trzech powodów. Po pierwsze: pojechaliśmy z częścią swoich rekwizytów, a gęś z waty potrzebną do spektaklu musieliśmy zmniejszyć, bo nie mieściła się w bagażniku samochodu naszego profesora. Po drugie: w kilkumetrowej drabinie, na którą musiałem wejść w jednej ze scen i którą dostałem od woźnego tuż przed występem, brakowało jednego szczebelka. Publiczność miała ubaw, bo o mało nie spadłem. Po trzecie: po zejściu ze sceny dostaliśmy gromkie brawa i gratulacje od pozostałych uczestników Zjazdu, a po jakimś czasie zobaczyliśmy się na wspólnym zdjęciu z naszą… gęsią w jednym z numerów „Gazety Olsztyńskiej”.

Druga to wypowiedź Pauliny, która zapamiętała jedną ze swoich podróży do Warszawy w ten oto osobliwy sposób: „Kiedy wracaliśmy ze Spotkań Filomackich w Ciechanowie, Pan Maciej usłyszał w radiu, że Stokłosa i Józefowicz poszukują kandydatki do roli Julii w nowym musicalu. Zatrzymał samochód, wyjął mapę, a po chwili byliśmy na trasie prowadzącej do Warszawy. Pamiętam kilkugodzinne oczekiwanie w barze Teatru Roma, a później szybki kurs taksówką do Buffo i zgodę obu twórców na przesłuchanie. Dzięki Krzyśkowi Ratnicynowi udało się załatwić zwiedzanie Teatru Narodowego od kulis. Wówczas nie przypuszczałam, że po latach będę w nim występowała jako zawodowa aktorka”.

Kolejną niespodzianką było pojawienie się Świętego Mikołaja i Śnieżynek, który przywiózł ze sobą jubileuszowy tort dla wszystkich gości uroczystości. Nie był to jednak koniec niespodzianek. Zanim rozpoczęto delektowanie okolicznościowym tortem, ufundowanym przez Burmistrza Góry, Pan Maciej Kostyk złożył kilka osobistych podziękowań osobom, dzięki którym mógł realizować swoje artystyczne zamierzenia. A byli to: Starosta Powiatu – Pan Piotr Wołowicz, Burmistrz Góry – Pani Irena Krzyszkiewicz, Dyrektor Domu Kultury w Górze – Pani Danuta Piwowarska - Berus, Dyrektor Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego – Pan Bernard Bazylewicz, Pani Marzena Kostyk, Pan Sławomir Dębowicz , Pan Zbigniew Waleryś, Pani Grażyna Onichimowska, Pani dr Anna Metera, Pan Jan Kubiak, Pani Beata Działo, Pan Tomasz Woźniczka, Pani Ewa Wierzbińska – Kloska, Pan Krzysztof Ratnicyn.

Szczególne podziękowanie skierowane zostało na ręce Dyrektor Liceum - Pani Małgorzaty Patrzykąt, która wspólnie z nauczycielami, pracownikami administracji i obsługi wspierała wszystkie działania artystyczne.

W końcowym wystąpieniu Starosta Górowski wyróżnił rolę teatru „Adamus” i twórczą pracę Macieja Kostyka. Zastępca Burmistrza Góry – Pan Andrzej Rogala przekazał życzenia w imieniu Burmistrz Góry, gratulując 15-lecia istnienia teatru oraz życząc dalszej, owocnej pracy. Swoje życzenia złożyła również delegacja górowskiej oświaty oraz Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Pani Regina Kumala.

Najlepszym podsumowaniem widowiska niech będą słowa Stanisława Wyspiańskiego:
„Teatr mój widzę ogromny, wielkie powietrzne przestrzenie, ludzie je pełnią i cienie, ja jestem grze ich przytomny”.

„Odkryj romantyczną miłość z Adamem Mickiewiczem”
Widowisko teatralne na podstawie wybranych utworów Wieszcza
Obsada:
Role pierwszoplanowe: Agata Bortnowska, Aleksandra Buchar, Alicja Działo, Aleksandra Hołtra, Emilia Horbulewicz, Błażej Kostyk, Kamila Marcinkowska, Dawid Mazurczak, Estera Orłowska, Bartosz Pałka, Agata Sibilak, Nikola Skoczylas, Agata Stodoła, Marcin Szorc, Agata Wietrzykowska, Mateusz Wołowicz, Aleksandra Zakaszewska
Role drugoplanowe: Kinga Dębowicz, Ada Figiel, Inez Gajewska, Jakub Garczyński, Marek Goliczewski, Dawid Gworek, Zuzanna Janicka, Filip Jankowski, Oliwia Kędzierska, Barbara Kwaśnica, Szymon Matczuk, Andrzej Niedźwiecki, Aleksander Wójcik
Sceny zbiorowe: Julia Bujko, Hanna Górecka, Kinga Grabowiecka, Karol Kieruzel, Anita Kowalczyk, Paulina Liśkiewicz, Aleksandra Najdzinowicz, Hanna Różańska, Samanta Smektała, Aleksandra Sobańska, Adam Zeid, aktorzy koła teatralnego „Kurtyna” (uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Gimnazjum nr 2 Górze) pod kierunkiem Joanny Zembroń – Góreckiej.
Uczniowie kl. I a, II c, III a, III b Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze pod kierunkiem Macieja Kostyka
Głosy recytatorów: Andrzej Błażewicz, Kinga Tomkowicz
Scenografia: Grażyna Onichimowska, Magdalena Mielczarek, Daria Jankowiak
Muzyka: Leonard Cohen, Wojciech Kilar, Abel Korzeniowski,Romuald Lipko, Michał Lorenc, Clint Mansell, Piotr Rubik, Janusz Stokłosa, John Williams, Tytus Wojnowicz
Solistki: Agata Śliwińska, Aleksandra Tumiłowicz
Chór „Pro Bono” w składzie: Aneta Grabowska, Iwona Juszczak, Teresa Kajzer, Maciej Kostyk, Piotr Krzyżanowski, Grażyna Mrozowska, Elżbieta Ruszkiewicz, Alicja Sajdak
Akompaniament: Arkadiusz Gustaw
Zespół „Postscriptum” wskładzie: Aleksandra Buchar, Kamila Jarząb, Kamila Marcinkowska, Bartosz Pałka, Agata Wietrzykowska Monika Wrona, Katarzyna Wyszyńska
Opieka artystyczna zespołu „Postscriptum”: Alicja Sajdak
Dźwięk, światło: Piotr Piszczek, Konrad Sztyma
Efekty specjalne: Mateusz Borowski, Bartosz Mrozowski
Kostiumy: Tamara Surdut
Folder: Tomasz Woźniczka
Wystawy okolicznościowe: Beata Działo, Magdalena Mielczarek

Scenariusz, choreografia i reżyseria: Maciej Kostyk

Tytuły utworów wykorzystanych w spektaklu:„Dziady”, „Pan Tadeusz”, „Komar”, „Konrad Wallenrod”, „Stepy Akermańskie”, „Pytasz, za co Bóg trochą sławy mnie ozdobił”.

Premiera: Góra, 5 grudnia 2014 r.
Aula Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze

Więcej zdjęć w galerii


MAPA STRONY NEWSLETTER NAPISZ DO STAROSTWA KANAŁ RSS LOGOWANIE
Serwis internetowy prowadzi: Starostwo Powiatowe w Górze, 56-200 Góra, ul. Mickiewicza 1, Tel. 65/544 39 00, faks 65/543 35 11, e-mail:sekretariat@powiatgora.pl Polityka prywatności. Serwis używa ciasteczek-cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek-cookies do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika. Polityka prywatności.