DZIESZKOWSKA Bożena

Filcowanie, szydełkowanie, haft krzyżykowy

Prezentowane tutaj wyroby są przygotowane przez Bożenę Dzieszkowską i jej córkę - Anetę. Obie Panie są zafascynowane możliwościami jakie daje praca z szydełkiem. Początkowo były to wyroby użytkowe - ubraniowe (swetry, kamizelki, szaliki, czapki). Z czasem pojawił się pomysł wyrobów ozdobnych - seria  "aniołów" - ozdób na choinkę  (bombki, dzwoneczki), wielkanocnych kurczaczków i "pisanek". Jeżeli chodzi o "pisanki" to technika ich wykonania była zróżnicowana - były i wyszywane, i ozdobnie wyklejane, i z odpowiednio składanego papieru. Pani Bożena w swoim dorobku ma bardzo szeroki asortyment technik - wcześniej były to wyroby ze sznurka (prace przestrzenne wykonane za pomocą specjalnych węzłów i splotów), drobne przedmioty ze sklejki (ozdoby wycinane ze sklejki a następnie malowane), ozdobne "drzewka różane" wykonane z bibuły i ususzonych kwatów. Obecnie pani Bożena zafascynowana jest techniką filcowania. Tą metodą powstają ozdoby w postaci korali, kolczyków, wisiorków. Ciągle jednak poszukuje nowych pomysłów i technik.

Wyroby zaprezentowano na Wystawie Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej w Wąsoszu 2011 (grudzień).  Była to pierwsza wystawa, w której autorka wzięła udział. Swoje prace oddawała także na licytacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


ZAJĄCZKOWSKA Bożena

Malarstwo na szkle, pastel, olej, akwarela

Bożena Zajączkowska jest malarskim samoukiem. Malarstwem zajmuje się od ok. 10 lat. Na początku było to malarstwo na szkle, potem pastele, a obecnie malarstwo olejne, przy czym pastele pozostały ulubioną techniką malarską. Obecnie pani Bożena eksperymentuje także z akwarelą. Lubi większe formaty prac, a ulubioną tematyką są wiejskie pejzaże z malowniczymi chatami, kościółkami. Nie stroni także od martwej natury, kwiatów oraz ludzkiej postaci. Na przestrzeni lat jej prace prezentowane były na:
1) Wystawa zbiorowa w Domu Kultury w Dzierżoniowie
2) Wystawa indywidualna - DK w Górze 6.06.2008 r.
3) Wystawa zbiorowa - DK w Górze 05.2011 r.
4) Wystawa indywidualna - Biblioteka Publiczna w Górze
5) Wystawa zbiorowa DK w Wąsoszu (Wystawa Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej grudzień 2011)
6) Plener w Jędrzychowicach
7) W planach plener w Bagnie k. Obornik Śląskich oraz zaproszenie do Herzbergu do udziału w wystawie w ramach działalności górowskich esperantystów.
8) I Wystawa w "Galerii pod Zegarem" - listopad 2012
9) III Wystawa w "Galerii pod Zegarem" - maj 2013 - wystawa autorska

Adres – 56-200 Góra; ul. Żeromskiego 5
Kontakt - 603 203 637
e-mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


MAŚLEJAK Adam

Malarstwo olejne

Adam Maślejak swoją przygodę z malarstwem rozpoczął ok 1995 r. Tematyka jego obrazów jest bardzo różnoroda - począwszy od scen rodzajowych, poprzez pejzaże, martwą naturę aż po sceny w stylu fantasy. W jego dorobku znajduje się ok. 60 obrazów. Prace prezentował na wystawach twórczości ludowej organizowanych przez ODR w Górze.

Adres: Kamień Górowski 2; 56-210 Wąsosz
Kontakt: 663 464 957
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


KOWALCZUK Wiktoria

Wyroby z wosku pszczelego

Wiktoria Kowalczuk wykonuje tradycyjne świece z wosku pszczelego. Od tych - spotykanych na półkach sklepowych - różnią się one niezwykłością kształtów, form i dekoracji. Dodatkową  ich cechą jest to, że płomień świecy woskowej skutecznie likwiduje szkodliwy wpływ dymu tytoniowego oraz innych intensywnych zapachów, wprowadzając do pomieszczeń zdrowy mikroklimat rodziny pszczelej.  Pani Wiktoria prezentowała swoje wyroby na różnych imprezach lokalnych, m.in. na Wystawach Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej (ostatnio w Wąsoszu 2011), a także na Ogólnopolskiej Wystawie Rękodzieła w Lubinie.

Adres: Gola Wąsoska 12; 56-210 Wąsosz
Kontakt: 663 987 649
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


MAZUR Kazimierz

Kowalstwo artystyczne

Kazimierz Mazur jest kowalem samoukiem. Większość wyrobów wykonuje na zamówienia. Ich kształt i forma zwykle jest jego pomysłu, choć zawsze uzgodniona z oczekiwaniami zleceniodawcy. Wykonuje elementy ogrodzeń, balustrady, meble ogrodowe, oprwia lustra i obrazy. Jego dziełem są także drobne elementy do dekoracji wnętrz świeckich i kościelnych - m.in. fragmenty ołtarza i obrazów do kościoła w Rusku koło Środy Śląskiej. Surowcem twórczym jest metal - stal i miedź, ale także drewno i szkło, które łączone są w bardzo ciekawy sposób.

Adres: Bełcz Górny 14
Kontakt: (65) 543 84 14 / 504 109 865
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


KORDUS Jadwiga

Haft krzyżykowy

Jadwiga Kordus wyszywaniem zajmuje się od wielu lat z przerwami. Od 3 lat wyszywa systematycznie. Swoje prace chętnie prezentuje na wystawach - m.in. Wystawach Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej - ostatnio w Wąsoszu 2011.

Adres: Ślubów 45; 56-200 Góra
Kontakt: (65) 544 15 50 ; 508 423 441

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz