Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Wąsosz, ul. Parafialna 8
56-210 Wąsosz

tel: 65/543 79 64, 65/543 79 60

Więcej informacji o parafii

 

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wąsoszu

W 1788 r. w miejscu kaplicy zbudowanej w 1771 r. wybudowano prosty kościół, który w 1887 r. zamknięto ze względu na groźbę zawalenia się.
21 czerwca 1892 r. wmurowano kamień węgielny pod nowy kościół parafialny. Robotami budowlanymi kierował mistrz Nieke.
10 października 1894 r. odbyła się konsekracja kościoła.

Obiekt w stylu neogotyckim. Wzniesiony został na planie wydłużonego prostokąta. Jednonawowy z pozornym transeptem, mur z czerwonej cegły licówki, cokół z kamienia, oskarpowany. Gzyms wieńczący, otwory zamknięte łukiem ostrym, w prezbiterium z laskowaniami.
Dach nawy dwuspadowy, na prezbiterium i transepcie 3-spadowy, kryty blachą. Od zachodu strzelista, kwadratowa wieża, 3-kondygnacyjna z hełmem stożkowym. Do wieży przylegają kruchty.
Na pierwszej kondygnacji wieży, powyżej wejścia znajduje się figura Chrystusa. Drzwi drewniane z ozdobnymi okuciami. Wewnątrz w nawie czteroprzęsłowej strop podwieszony z fazowanymi malowanymi belkami. W prezbiterium sklepienie krzyżowo-żebrowe na gurtach. Łuk tęczowy ostry. W zakrystii strop drewniany w jodełkę.
Wnętrze kościoła otrzymało neogotyckie wyposażenie. W tym stylu utrzymane są zarówno ołtarze, ambona jak i inne elementy. Nad wejściem umieszczono drewniany chór z organami. W oknach znalazły się misterne witraże z postaciami świętych.

13 sierpnia 1965 r. kościół został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1104/1374

Obecnie jest to kościół parafialny rzymskokatolickiej parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wąsoszu - dekanat Góra – wschód.


 

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wąsoszu

 

Kościół to dawny zbór ewangelicki św. Mateusza.
Wzniesiony został w 1581 r. na miejscu wcześniejszego kościoła, wzmiankowanego w 1290 r. Odbudowany po pożarze miasta w 1710 r., uległ ponownym zniszczeniom podczas działań wojennych 1759 r. Jego odbudowę rozpoczęto w 1766 r., a zakończono w październiku 1767 r. Wykonawcami byli Jerzy Wandelt z Góry i Fryderyk Rohnke z Wąsosza. 1 listopada 1767 r. dokonano konsekracji odbudowanej świątyni.
Kościół był kilkakrotnie restaurowany w XIX w. (1845, 1868 i 1890).

Jest to kościół orientowany, murowany z cegły, otynkowany, jednonawowy, z wydzielonym prezbiterium. Korpus nawy trzyprzęsłowy. Prezbiterium, nawa, kruchta zachodnia i zakrystia kryte pozornymi kolebkami, natomiast kruchta południowa ma sklepienie krzyżowo-żebrowe. Kościół i przybudówki kryte dwuspadowymi blaszanymi dachami. Od zachodu znajduje się czworoboczna, czterokondygnacyjna wieża kryta dachem namiotowym zwieńczonym kulą, poprzedzona kruchtą z portalem ostrołucznym w profilowanych obramieniach, drzwi drewniane z nitami. Zegar wieżowy, z kwadratowymi tarczami od południa, północy i zachodu.
We wnętrzu skromny wystrój, 3-piętrowe empory, okalające ściany z trzech stron a także prospekt organowy oddany w październiku 1769 r. wykonany przez Franciszka Ufflera z Głogowa i barokowy ołtarz główny z XVIII w. z rzeźbami św. Piotra i Pawła.
Na zewnątrz, na ścianach widoczne są późnobarokowe i klasycystyczne kamienne epitafia z XVIII i XIX wieku.

13 sierpnia 1965 r. kościół został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1115/1374

Obecnie jest to kościół pomocniczy rzymskokatolickiej parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wąsoszu - dekanat Góra – wschód.


 

Kościół pw. NMP Królowej Świata w Sądowlu

W 1260 r. istniał w Sądowlu kościół pw. Św. Agaty.
W 1821 roku rozpoczyna się budowa kościoła. W 1822 po 9 miesiącach budowy kościół zostaje oddany do użytku.
Zgodnie z rejestrem zabytków nieruchomych województwa. dolnośląskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa obecnie zachowana budowla pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.
Do 1945 roku był kościołem ewangelickim. W czasie II wojny światowej zniszczony w 50% był zamknięty do 1948 r., kiedy został przejęty przez parafię katolicką.
Kościół w stylu klasycystycznym, murowany, gzyms wieńczący, lizeny, otwory ostrołuczne. Wieża ośmioboczna od zachodu wyrasta z dachu.
Posiada stosunkowo ubogi wystrój. Ołtarz klasycystyczny.
Organy pochodziły z 1881 roku, budowała je firma "Gebrüder Walter" z Góry.
Ambona z cechami manieryzmu.
Wewnątrz zachowało się XVIII-wieczne epitafium.
W zewnętrzną ścianę świątyni wmurowane są dwie płyty nagrobne.
Obok kościoła stoi pomnik poległych w I wojnie światowej żołnierzy niemieckich, w formie prostokątnej płyty na cokole.

2 czerwca 1972 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1103/2056

Obecnie jest to kościół filialny rzymskokatolickiej parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wąsoszu - dekanat Góra – wschód.


 

Kościół pw. św. Stanisława Bpa w Czeladzi Wielkiej

 

 

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz