Wieś Irządze - Pałac

Budynek był w XIX wieku własnością rodziny Senden i Weber. Obecnie w pałacu mieści się szkoła podstawowa oraz gimnazjum.


 

Wieś Jemielno - Kościół parafialny p.w. Chrystusa Króla

Kościół katolicki wybudowany prawdopodobnie w 1505 roku przez właściciela wsi-Jana von Tader.
Jest to budowla późnogotycka,powstała na rzucie salowym z trójbocznym zamknięciem wschodnim. Świątynia została rozbudowana w latach 1779-1782 po znidszczeniach jakie dokonała wojna siednioletnia. W latach 1913-1914,kiedy pastorem był Artur Krasus rozebrano północną przybudówkę i postawiono wzamian nawę. W wielu źródłach podawane było jakoby kościół był pod wezwaniem św. Katarzyny bądź Chrystusa Króla i św. Katarzyny. Decyzją biskupa wrocławskeigo z dnia 31 stycznia 1973 roku parafia jest pod wezwaniem Chrystusa Króla.


 

Daszów - Pałac

Początkowo dwór w Daszowie powstał w  XVII wieku. W połowie wieku XVIII został powiększony i przebudowany w stylu barokowym, odrestaurowany  w XIX wieku. Budynek dwuskrzydłowy wybudowany na planie litery L, trzykondygnacyjny z dwuspadowymi dachami. Pałac należał do wielu rodów, m.in. do rodziny von Saurma i von Tschammer. Na północ oraz zachód od pałacu rozpościera się zdewastowany park krajobrazowy.

 

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl