„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.

Pamięć bohaterów walk niepodległościowych uczczono także w Górze, składając 1 marca 2021 r. symboliczne wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności. W uroczystości udział wzięli między innymi: Anna Kolibek – Starosta Górowski, Irena Krzyszkiewicz – Burmistrz Góry, Andrzej Rogala – Wicestarosta Górowski, Magdalena Głuszko – Zastępca Burmistrza Góry, Ryszard Wawer – Przewodniczący Rady Powiatu w Górze, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych KPP i KP PSP w Górze oraz mieszkańcy.

Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.