31 marca 2021 r., na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, ogłoszono rozstrzygnięcie kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – do jednostek samorządu terytorialnego trafi kolejna transza środków z 13,5 mld zł.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania. Powiat Górowski w ramach tego funduszu składał wnioski i otrzymał dofinansowanie na zadania inwestycyjne związane z jednostkami oświatowymi prowadzonymi przez powiat.

Pierwsze zadanie dotyczy termomodernizacji budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu. Przedsięwzięcie składa się z dwóch etapów: etap I - wymiana kotłów węglowych na kody gazowe, etap II - wymiana instalacji C.O. i stolarki okiennej. W chwili obecnej źródłem ciepła dla budynków jednostki jest kotłownia węglowa, której stan techniczny nie gwarantuje bezpieczeństwa zaopatrzenia w ciepłą wodę, zarówno dla celów użytkowych jak i centralnego ogrzewania. Kwota dofinansowania na to zadanie wynosi 700 000,00 zł.

Drugi wniosek dotyczy termomodernizacji budynku Liceum Ogólnokształcącego w Górze. Przedsięwzięcie również zawiera dwa etapy prac: etap I - wymiana stolarki okiennej w sali gimnastycznej i salach lekcyjnych na I piętrze oraz etap II - wymiana stolarki okiennej w auli i salach lekcyjnych na II piętrze. Na te prace zostało przyznane dofinansowanie w kwocie 300 000,00 zł

Zarówno prace w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu jak i w Liceum Ogólnokształcącego w Górze mają na celu przede wszystkim poprawić warunki przebywania i bezpieczeństwo naszych uczniów. Termomodernizacja wpłynie również w znaczący sposób na obniżenie kosztów finansowych utrzymania obu obiektów co pozwoli zaoszczędzić znaczne środki finansowe, które będzie można w przyszłości wykorzystać na inne działania edukacyjne.