W szkołach prowadzonych przez Powiat Górowski realizowany jest “Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka” edycja 2020/2021. Jego głównym celem jest budowanie świadomości występowania czerniaka, odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.

W ramach programu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze, Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu oraz słuchacze Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze poznają czynniki ryzyka oraz metody skutecznej profilaktyki. Program skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniów klas ponadpodstawowych. W ramach programu został opracowany scenariusz zajęć lekcyjnych przeznaczony na 1 godzinę lekcyjną wraz z całą niezbędną obudową dydaktyczną – ulotka, plakat, materiały dla nauczyciela, film tematyczny. Podczas zajęć realizowanych zdalnie, uczniowie mieli możliwość poznania złotych zasad profilaktyki czerniaka. Dzięki akcji zdobyli umiejętność samobadania skóry oraz różnicowania zmian podejrzanych o  charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE.

Udział w programie daje młodym ludziom możliwość zdobycia wiedzy, którą wykorzystają w swoich lokalnych środowiskach, zachęcą rodzinę i znajomych do działań profilaktycznych.

Projekt realizowany jest na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Onkoma działającego przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie – Państwowego Instytutu Badawczego (SKN ONKOMA).