Obchodzony 30 maja Dzień Rodzicielstwa Zastępczego jest świętem ogólnopolskim uchwalonym przez Sejm w 2006 roku. Jest uhonorowaniem tych osób, które zdecydowały się pełnić funkcję opiekuna zastępczego, a tym samym stworzyć dzieciom nowy dom.

Starosta Górowski Anna Kolibek i Wicestarosta Górowski Andrzej Rogala przypominają o tej wspaniałej idei i o wspaniałych ludziach, którzy znaleźli w swym domu miejsce dla dziecka pozbawionego opieki rodziców biologicznych, dzieci porzuconych, niechcianych czy też osieroconych. Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji, jakiej może podjąć się każdy człowiek i przyjąć do swojej rodziny dziecko, ofiarując mu miłość i ciepło.

W powiecie górowskim funkcjonuje 47 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 93 dzieci i przebywa 16 pełnoletnich wychowanków, w tym 28 rodzin zastępczych spokrewnionych, 13 rodzin niezawodowych, 4 rodziny zastępcze zawodowe, 1 pogotowie rodzinne oraz 2 rodzinne domy dziecka. Ponadto 12 dzieci z powiatu górowskiego wychowuje się w rodzinach zastępczych zamieszkałych na terenie innych powiatów.

Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego wszystkim osobom, które sprawują pieczę zastępczą nad dziećmi, w dowód szacunku składamy najserdeczniejsze podziękowania za ten trud.

Życzymy Państwu wielu sił i wytrwałości, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, dobrego zdrowia i radości na każdy dzień.

Starosta Górowski                                         Wicestarosta Górowski

Anna Kolibek                                                       Andrzej   Rogala