W dniu 15.06.2021r. w świetlicy wiejskiej w Lubielu odbyło się spotkanie z mieszkańcami wsi dotyczące scalania gruntów w obrębie Lubiel. Spotkanie miało na celu zapoznanie wszystkich zainteresowanych rolników z problematyką scaleń gruntów i możliwości realizacji tego projektu w ich miejscowości. Scalenia gruntów realizowane są w ramach Programu Obszarów Wiejskich. Beneficjentem pomocy finansowej jest starosta powiatu. Pomoc jest przyznawana staroście – organowi prowadzącemu postępowanie scaleniowe.

W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Górowski Anna Kolibek, Burmistrz Wąsosza Paweł Niedźwiedź, Dyrektor Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych Krzysztof Goleniowski,  Sołtys Lubiela Henryk Leśniewski, Geodeta Powiatowy Piotr Jankowski, Kierownik Referatu Rolnictwa i Gospodarki Gruntami Paweł Walkowiak.

Dyrektor DBGiTR  Krzysztof Goleniowski szczegółowo omówił  cele scalenia gruntów, tryb i zasady prowadzenia postępowania scaleniowego oraz korzyści dla rolników wynikające z realizacji scalenia. W związku z otrzymaniem dodatkowych środków na realizację scaleń w województwie dolnośląskim wieś Lubiel ma ogromną szanse na realizację tego projektu. Warunkiem jest akceptacja projektu przez lokalną społeczność, zebranie  od właścicieli gruntów wniosków o przeprowadzenie scalenia gruntów i złożenie ich do starosty.

Głównymi celami scalenia gruntów są:

- poprawa struktury gospodarstw rolnych,

- wytyczenie i urządzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz dojazdów do zabudowań gospodarczych.

- wydzielenie bez procedury wywłaszczeniowej, niezbędnych gruntów na cele infrastruktury technicznej i społecznej

Korzyści dla rolników płynące z realizacji scalenia gruntów:

- uczestnicy scalenia nie ponoszą kosztów, postępowanie scaleniowe finansowane jest w 100% ze środków publicznych,

- zmniejsza się ilość działek ewidencyjnych w poszczególnych gospodarstwach, a tym samym powiększa się średnia powierzchnia tych działek

- każda poscaleniowa działka ma dostęp do drogi publicznej,

- wytyczona zostaje i urządzona funkcjonalna sieć dróg, w tym dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz dojazdów do zabudowań gospodarczych, o parametrach technicznych dostosowanych do współcześnie stosowanych maszyn rolniczych, co wpływa na zwiększenie efektywności gospodarowania, usprawnienie mechanizacji upraw,

- koryguje się przebieg oraz poprawia parametry techniczne urządzeń melioracji wodnych niezbędnych do zagospodarowania gruntów,

- przystosowuje się grunty nowo wydzielonych działek do podjęcia na nich racjonalnych prac agrotechnicznych, w tym także likwiduje się zbędne miedze i drogi oraz przeprowadza roboty rekultywacyjne,

- dostosowuje się granice działek do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg transportu rolnego oraz rzeźby terenu (przeciwdziałanie erozji wodnej oraz uregulowanie stosunków wodnych) jak również dostosowuje strukturę użytkowania gruntów i zróżnicowania gleb w gospodarstwie do obranego kierunku produkcji,

- wydziela się i zabezpiecza niezbędne grunty na obiekty infrastruktury technicznej i społecznej w ramach postępowania scaleniowego (bez procedur wywłaszczeniowych)

- znosi się zbędne służebności gruntowe,

- uzyskuje się zwolnienia i ulgi od podatku rolnego przez okres 3 lat po zakończeniu postępowania scaleniowego

Na terenie powiatu dotychczas  zrealizowano scalenia na pięciu obiektach. W tym roku zakończono realizację scalenia gruntów wsi Naratów. Całkowity  koszt realizacji zadania wyniósł 5 431 785 zł. W wyniku scalenia gruntów zmniejszono liczbę działek w obrębie z 729 do 318 oraz średnią liczbę działek w gospodarstwie z 8,2 do 3,1. Przebudowano 4 drogi dojazdowe do gruntów rolnych o łącznej długości 4,2 km, dokonano 3,3 km nasadzeń drzew, wykonano rekultywację 3,4 km gruntów (1,5 ha), wydzielono grunt o powierzchni 0,16 ha pod planowaną budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 305.