Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

22 czerwca 2021 r. odbyło się podsumowujące spotkanie Zespołu Dyrektorów Szkół i Placówek Powiatu Górowskiego - sieci współpracy i samokształcenia w systemie online. Dyrektor PCDNiPP-P w Górze przedstawił sprawozdanie z realizacji wspomagania szkół i placówek. Powiedział, że w roku szkolnym 2020/2021 wspomaganiem objęto wszystkie szkoły i placówki naszego powiatu. Przeprowadzono 40 rad szkoleniowych, warsztatów dla nauczycieli, oraz konsultacji grupowych w czasie 86 godzin, 19 spotkań z rodzicami – 19,5 godziny, 82 spotkania z uczniami w tym warsztaty – 91 godzin, 3 badania przesiewowe połączone z konsultacjami dla  rodziców i nauczycieli – 11 godzin. Łącznie odbyły się 144 formy wspomagania w czasie 207 godzin, co daje średnio ponad 10 godzin na szkołę. Wspomaganie prowadzili nauczyciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteki Pedagogicznej tj. jednostek wchodzących w skład zespołu placówek PCDNiPP-P w Górze.

Współpracę z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną podsumowała wicedyrektor Roksana Stec-Turowska, która stwierdziła, że sytuacja pandemiczna miała istotny wpływ na działania Poradni.  Zapewniono realizację działań diagnostycznych stacjonarnie, z zachowaniem wewnętrznych procedur bezpieczeństwa. W odpowiedzi na zgłaszane problemy znacznie zwiększono oddziaływania terapeutyczne. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przez cały rok szkolny mogli korzystać z dodatkowych form pomocy. Specjaliści Poradni prowadzili spotkania online podczas których prezentowali uczniom wiedzę niezbędną do udzielania pomocy osobie doświadczonej wydarzeniem kryzysowym.

W  celu ułatwienia kontaktu z pracownikami poradni utworzono  Psychologiczne Centrum Wsparcia. W związku z powrotem uczniów do nauki stacjonarnej opracowano Program zajęć reintegracyjnych dla szkół i placówek powiatu górowskiego. Program obejmuje m.in. propozycje spotkań warsztatowych, szkoleń, prelekcje oraz konsultacje. Zajęcia prowadzone są w szkołach oraz na terenie poradni.

Wicedyrektor przedstawiła dodatkową ofertę wakacyjnych zajęć dla dzieci przedszkolnych oraz zapewniła o pomocy ze strony Poradni również w czasie wolnym od zajęć edukacyjnych.

Sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Doradztwa Zawodowego przedstawiła Edyta Wojciechowska – nauczyciel pedagog i doradca zawodowy. W mijającym roku szkolnym przeprowadziła we wszystkich szkołach podstawowych powiatu górowskiego badania predyspozycji zawodowych na temat „Budujemy indywidualny plan kariery” udzielając indywidualnych  konsultacji dla 235 ósmoklasistów. Spotkania z uczniami odbyły się zarówno stacjonarnie jak i w systemie zdalnym. Przeprowadzone zostały także zajęcia dla uczniów klas szóstych i siódmych:  „Poznajemy samego siebie”, „Określamy predyspozycje zawodowe”.

 

 

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl