Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Do ZUS wpływają już pierwsze wnioski o wypłatę 300 złotych na szkolną wyprawkę. Zaledwie kilku godzin potrzebowali rodzice żeby wysłać do ZUS ponad 60 tys. wniosków. Od dzisiaj elektroniczne wnioski przyjmuje i wypłaca pieniądze Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS zaprasza do mobilnych punktów, które są organizowane na Poczcie Polskiej i KRUS, w których pracownicy ZUS zakładają profile na PUE ZUS i pomagają w wypełnieniu wniosku.

Jutro, 2 lipca w legnickim ZUS, pod numerem telefonu 76 876 43 80 od 10.00-12.00 dyżurują eksperci, którzy wyjaśniają jak złożyć wniosek o wypłatę wyprawki. Osoby, które nie mają jeszcze swojego indywidualnego konta na PUE ZUS zapraszamy do naszych mobilnych punktów, w których można będzie założyć konto i od razu wypełnić i wysłać do ZUS wniosek o wypłatę 300+.

 

Najbliższe terminy dyżurów mobilnych punktów na terenie oddziaływania legnickiego oddziału ZUS:

  1. KRUS w Górze - piątek (2 lipca 2021 r.), Góra, Placówka Terenowa KRUS, ul. Wrocławska 54, godz. 9.00-12.00
  2. GOPS w Lubinie - czwartek (8 lipca 2021 r.), Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie, ul. Księcia Ludwika I nr 3, godz. 8:00 – 13:00.

 

Zapraszamy także codziennie do każdej placówki ZUS w godzinach 8.00-15.00

Wnioski można składać już od dzisiaj 1 lipca do 30 listopada, ale tylko drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.

- Gotowy jest już specjalny kreator dokumentów, który prowadzi „za rękę” każdą osobę składającą wniosek i pomoże uniknąć błędów – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Gdy wniosek jest złożony poprawnie dostaje się automatyczną odpowiedź, że wniosek został przyjęty – dodaje.

Od tego roku wnioski można składać tylko online. Z danych statystycznych wynika, że w poprzednim 2020 roku na 3,2 mln wszystkich wniosków, aż 72 proc., czyli 2,3 mln wniosków o wypłatę to były wnioski elektroniczne.

Kowalska-Matis podkreśla, że zautomatyzowana obsługa wniosku przyniesie znaczące zmniejszenie kosztów z dotychczasowych 10 zł za jeden wniosek do około 30 gr.

- Osoba wypełniająca wniosek – oprócz innych danych – musi poza rachunkiem bankowym podać także adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku gdyby się okazało, że są w nim błędy, które trzeba skorygować – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że skoro system informatyczny PUE ZUS sprawdził się zarówno przy bonie turystycznym jak i obsłudze wnioskowi o pomoc w ramach tarcz antykryzysowych, więc wypłata 300 + będzie równie sprawna.

Podobnie jak w przypadku bonu turystycznego do złożenia wniosku o wypłatę potrzebne jest indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego około 99,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do Internetu. A z Platformy Usług Elektronicznych ZUS korzysta już ponad 7 mln osób.

Rzeczniczka ZUS dodaje, że eksperci ZUS będą pomagali w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o wypłatę 300+ tym osobom, które do tej pory nie mają swojego konta i nie będą wiedziały jak złożyć pierwszy wniosek. Od 1 lipca będą działać mobilne punkty wsparcia na Poczcie Polskiej i KRUS, w których pracownicy ZUS będą zakładali profile na PUE ZUS i pomagali w wypełnieniu wniosku.

- Bardzo ważne jest przy wypełnianiu wniosku nawet kilkukrotne sprawdzenie numeru konta. Pieniądze ZUS będzie wypłacał tylko na konto, więc ważne jest, aby numer był poprawny – dodaje. – Błąd w numerze konta to jeden z najczęstszych błędów, jaki popełniają wnioskujący. My wypłacamy pieniądze a one nie docierają do wnioskodawcy, bo numer jest błędny – przestrzega Kowalska-Matis.

ZUS wypłaci pieniądze na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje oraz zawiadomienia dotyczące wypłat 300+ będą przekazywane tylko w formie elektronicznej. Obecnie wsparcie z programu „Dobry Start” otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci. Elektroniczna forma wniosku pozwoli znaczące na obniżenie kosztów jego obsługi. W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

 PLAKAT INFORMACYJNY

Iwona Kowalska-Matis Regionalny

Rzecznik Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl