O istniejących zagrożeniach i postępowaniu w związku z problemem rozprzestrzeniania się wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) rozmawiano w Starostwie Powiatowym w Górze podczas posiedzenia PZZK. Spotkanie odbyło się 20 lipca br.

Poprowadził je Kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Górze Tadeusz Juska. W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Górowski Anna Kolibek, Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, Burmistrz Wąsosza Paweł Niedźwiedź, Powiatowy Lekarz Weterynarii Barbara Górowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Jarosław Szypiłło, reprezentująca Komendanta Powiatowego Policji w Górze, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Agnieszka Połczyk, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Górze Rafał Kaczmarek, przedstawiciele Nadleśnictwa Góra Śląska oraz pracownicy gminnych biur kryzysowych.

Podczas spotkania omówiono etapy działania, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ASF. Część gmin powiatu górowskiego (gmina Wąsosz, gmina Jemielno oraz gmina Góra) zostaje objętych obszarem zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, w związku ze stwierdzeniem ognisk, co wiąże się z koniecznością określenia nakazów. Obostrzenia mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na pozostałe tereny powiatów górowskiego oraz pozostałych obszarów województwa dolnośląskiego.