We współczesnym świecie, autorytetów potrzebuje szczególnie młodzież. To nauczyciel powinien pełnić rolę życiowego mistrza i przewodnika, który pokieruje jej rozwojem intelektualnym i duchowym. Nie ulega wątpliwości, że nauczyciel, pedagog, wychowawca jest w życiu młodzieży jedną z osób mających największy wpływ na kształtowanie osobowości. W pracy nauczyciela najważniejszą wartością powinno być dobro dziecka, odpowiedzialność za jego rozwój i przygotowanie do podejmowania decyzji oraz znajdowania sensu życia. Zawód nauczyciela wymaga wyjątkowych predyspozycji osobowościowych i wysokich kompetencji. To trudna i wymagająca praca, ale przynosząca też dużo satysfakcji opartej na sukcesach swoich wychowanków. Święto edukacji to nie tylko święto nauczycieli, ale także wszystkich pracowników oświaty oraz uczniów, uczennic i ich rodziców czy opiekunów prawnych. W tym roku przeżywanie tego święta w licealnej auli objęło wręczenie nagród wybranym osobom z kadry pedagogicznej oraz administracji i obsługi, którzy osiągnęli szczególne efekty w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz zawodowej.

14 października w Polsce obchodzone jest Święto Edukacji Nagrodowej. To święto wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, to dzień, w którym młodzież składa podziękowania swoim pedagogom za trud i wysiłek włożonych w wychowanie oraz przekazaną wiedzę.

Okolicznościowe przemówienie w trakcie uroczystej akademii w auli szkoły wygłosiła dyrektor LO w Górze Magdalena Mielczarek. W trakcie swojego wystąpienia złożyła serdeczne podziękowania za rzetelność, codzienny trud i oddanie w pracy na rzecz rozwoju placówki oraz wręczyła nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły.

Na koniec przekazała również życzenia dla nauczycieli pracowników szkoły od Starosty Górowskiego Urszuli Szmydyńskiej i Burmistrza Góry Ireny Krzyszkiewicz. W drugiej części uroczystości zaprezentowany został program artystyczny wykonany przez uczniów klasy I d i IIa. Słowem, piosenką i występem instrumentalnym uczniowie podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za ich wielki trud i poświęcenie w wychowanie kolejnych pokoleń młodzieży.

W trakcie programu zostały wręczone nagrody dla uczniów i nauczycieli w m.in. następujących kategoriach: „Uczeń i nauczyciel, którzy mają najlepszego stajla”, „Najprzystojniejszy i najpiękniejsza czyli król i królowa”, „Chodząca kulturka”, „Wizytator szkoły czyli rzadko w niej przebywa”, „Żyjący w błogiej niewiedzy”, „Nauczyciel, który jest pierwszy pod klasą po dzwonku - czyli na bank masz spóźnienie!”, „Wyrośnięty przedszkolak czyli nauczyciel na luzzzzie”, „Królowa matka / ojciec narodu”.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu również o Nagrodach przyznanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kilku nauczycieli liceum zostało wyróżnionych krzyżami zasługi oraz medalami za długoletnią służbę:

Brązowy medal za długoletnią służbę otrzymali Małgorzata Kauch, Katarzyna Wróbel, Wioleta Kmiotek, Anna Sawczyszyn, srebrny medal za długoletnią służbę, Magdalena Mielczarek, złoty medal za długoletnią służbę Alina Borzym i Bogusław Sitnik.

Brązowy Krzyż zasługi pani Edyta Bretsznajder, Srebrny Krzyż Zasługi Magdalena Mielczarek oraz Złoty Krzyż Zasługi Grzegorz Goździewicz.

Odznaczenia będą wręczone 21 października w trakcie wojewódzkiej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w XIV LO we Wrocławiu.

Tomasz Woźniczka