W Starostwie Powiatowym w Górze odbyło się spotkanie z Piotrem Burdachem, Prezesem Zarządu Powiatowego Centrum Medycznego w Wołowie Sp. z o.o. Tematem rozmowy było planowane uruchomienie w Górze usług medycznych związanych z opieką długoterminową oraz całodobowym ambulatorium chirurgicznym.

Spotkanie otworzyła Starosta Górowski – Urszula Szmydyńska, która wprowadzając do dyskusji powitała zebranych gości: Burmistrz Góry – Irenę Krzyszkiewicz, Wicestarostę Górowskiego – Andrzeja Rogalę, Przewodniczącego Rady Powiatu Górowskiego – Ryszarda Wawera, Sekretarza Powiatu – Piotra Wołowicza oraz Radnego Powiatu Górowskiego – Franciszka Nakonecznego.

Powiatowe Centrum Medyczne w Wołowie to spółka, której udziałowcami są: Powiat Wołowski (38% udziałów), Gmina Wołów (31%) oraz Gmina Brzeg (31%). To podmiot medyczny, który zgłosił swoje zainteresowanie rozmowami w sprawie uruchomienia w Górze usług medycznych: m.in. opieki długoterminowej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jak już wielokrotnie informowaliśmy, Powiat Górowski posiada na ten cel wyremontowane pomieszczenia w budynku byłej przychodni przy ul. Armii Polskiej 8.

- Posiadanie bazy lokalowej to niewątpliwie realny atut na drodze ku realizacji tego przedsięwzięcia. Jednak najpoważniejszym problemem będzie pozyskanie personelu medycznego. Lekarzy przyciągną głównie odpowiednie warunki socjalne i finansowe, które sprawią, że Góra stanie się dla nich atrakcyjnym miejscem pracy. Dlatego partycypacja górowskich samorządów w kosztach tego przedsięwzięcia będzie nieodzowna – mówił Prezes Piotr Burdach.

Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz zauważyła, że oczekiwanie partycypacji w kosztach przez samorządy lokalne jest możliwe tylko wtedy, gdy Gmina Góra czy Powiat Górowski staną się wspólnikami Spółki Powiatowe Centrum Medyczne w Wołowie. Tylko tak zostaną zabezpieczone w pełni interesy mieszkańców Powiatu Górowskiego. Prezes Burdach przyznał, że takie rozwiązanie byłoby najbardziej optymalne. PCM stałoby się wtedy podmiotem ponadregionalnym z lepszą pozycją negocjacyjną w rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wypracowane podczas dzisiejszego, roboczego spotkania uwagi, Prezes Piotr Burdach przedstawi w najbliższych dniach wszystkim udziałowcom PCM w Wołowie Sp. z o.o. Być może już w listopadzie dojdzie do ich spotkania z przedstawicielami górowskich samorządów.