W poniedziałek, 18 października 2021 r. odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu „Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu górowskiego”, którego celem jest zainicjowanie współpracy, a także stworzenie sieci kontaktów pomiędzy lokalną społecznością oraz instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa.

W spotkaniu pod hasłem: „Zielona i niebieska infrastruktura związana z racjonalną gospodarką wodną Dolnośląskie Partnerstwo ds. Wody (DPW) na terenie powiatu górowskiego w ramach międzyresortowych działań koordynacyjnych: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Infrastruktury” wzięli udział między innymi przedstawiciele: urzędów miast i gmin z terenu powiatu górowskiego, Starostwa Powiatowego w Górze, Nadleśnictwa Góra Śląska, Lokalnej Grupy Działania „Ujście Baryczy”, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Głogowie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW Wrocław, Wód Polskich – Zarządu Zlewni w Lesznie, Nadzoru Wodnego Góra.

Projekt realizowany jest przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu.

Celem założenia Partnerstwa jest diagnoza i analiza głównych problemów związanych z gospodarką wodną. Efektem końcowym prac będzie raport diagnostyczny, który będzie zawierał propozycje rozwiązań problemów związanych z gospodarką wodną na obszarze naszego powiatu. Raport diagnostyczny w perspektywie, może być wymaganym dokumentem do korzystania z instrumentów wsparcia finansowego przy realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych. Realizacja projektu ma za zadanie aktywizację i integrację lokalnych środowisk na rzecz stworzenia sieci współpracy wielu interesariuszy zmierzającego do wypracowania wspólnych rozwiązań na rzecz poprawy szeroko rozumianej gospodarki wodnej. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W spotkaniu omówiono kształtowanie zasobów wodnych na terenach wiejskich, gospodarowanie wodą w lasach, zasoby wód podziemnych, przedstawiono szczegółową ocenę inwestycji zwiększających retencje, a także narzędzia prawne w zarządzaniu zasobami wodnymi.