Powiat Górowski otrzymał 10 117 264,81 złotych z rządowego Programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Premier Mateusz Morawiecki, na specjalnej konferencji prasowej, ogłosił dziś wyniki pierwszego naboru.

Kwotę 8 627 264,81 złotych Powiat Górowski otrzymał na realizację następujących zadań:

1. Przebudowa drogi powiatowej nr 1077D – ul. Lipowa w Górze – realizacja zadania obejmuję wykonanie nowej nawierzchni i budowę chodnika na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 324 do cmentarza komunalnego.
  2. Przebudowa drogi powiatowej nr 1113D w Kamieniu Górowskim - w zakresie wykonania nowej nawierzchni wraz z budową chodnika w m. Kamień Górowski.
  3. Przebudowa drogi powiatowej nr 1083D w Bełczu Górnym – w zakresie wykonania chodnika wraz z odwodnieniem.
  4. Przebudowa drogi powiatowej nr 1069D relacji Góra – Brzeżany – wykonanie nowej nawierzchni na odcinku Góra - Brzeżany.
  5. Przebudowa drogi powiatowej nr 1068D relacji Wioska – Siciny – wykonanie nowej nawierzchni na odcinku Wioska – Siciny do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 305 wraz z budową chodnika w miejscowości Wioska.

W ramach tych zadań przewiduje się również wykonanie utwardzonych zjazdów do posesji,  przejść dla pieszych, utwardzenie poboczy i częściowe odtworzenie rowów. Całkowita wartość wymienionych inwestycji to 9 087 264,81 złotych. Wkład własny Powiatu Górowskiego to 5,06 procent, czyli 460 000 zł.

Kolejną kwotę 1 490 000,00 złotych Powiat Górowski otrzymał na realizację zadania: wymiana oświetlenia na ledowe wraz z wykonaniem nowej instalacji elektrycznej, informatycznej i ppoż. wraz z nowym przyłączem energetycznym w budynku Zespołu Szkół w Górze. Całkowita wartość inwestycji to 1 660 00,00 złotych. Wkład własny Powiatu Górowskiego to 10,24 procent, czyli 170 000 zł.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Regulamin programu przewiduje, że rozpoczęcie realizacji zadań nastąpi w terminie nie później niż 6 miesięcy od daty uzyskania promesy wstępnej.