Dziś Narodowe Święto Niepodległości. Samorządowcy Powiatu Górowskiego i Gminy Góra, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, oświatowych oraz powiatowych i gminnych instytucji złożyli pod Pomnikiem Wolności w Górze biało-czerwone kwiaty i znicze.

Następnie w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było trwającym kilka lat procesem. 11 listopada 1918 roku w wagonie kolejowym w Compiègne we Francji, przedstawiciele państw Ententy oraz Cesarstwa Niemieckiego podpisali układ rozejmowy kończący I wojnę światową. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Jeszcze wcześniej miały miejsce doniosłe wydarzenia, które kierowały kraj ku niepodległości. 7 października 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła Niepodległość Polski. 23 października powołano rząd Józefa Świeżyńskiego. 31 października rozpoczęło się rozbrajanie żołnierzy austriackich, a dzień później niemieckich. 7 listopada w Lublinie powstaje rząd Ignacego Daszyńskiego. 11 listopada 1918 roku ogłoszono Józefa Piłsudskiego naczelnym dowódcą wojsk polskich. Wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego, które 15 listopada zmienia nazwę na Republikę Polską. Po 123 latach (1795-1918) Polacy uświadamiają sobie, że odzyskują dawno utraconą niepodległość.

Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Zniesione przez komunistów ustawą Krajowej Rady Narodowej w dniu 22 lipca 1945 r. Przywrócono je także ustawą z 15 lutego 1989 roku w czasie transformacji ustrojowej w Polsce.