12 listopada na terenie Niemiec miała miejsce premiera książki „Mindestens 44 Gründe, Deutschland zu lieben”. Jest to niemieckojęzyczna wersja wydanej w 2018 przez Wydawnictwo Jasne z Pruszcza Gdańskiego w 2018 roku publikacji pod tytułem „Co najmniej 44 powody, aby pokochać Niemcy”. Na zaproszenie organizatorów w spotkaniach z niemieckimi czytelnikami wziął udział jeden ze współautorów książki, pan Tomasz Woźniczka - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z Liceum Ogólnokształcącego w Górze.

Cała historia z powstaniem „Co najmniej 44 powodów...” rozpoczęła się w 2015 roku od ukazania się dzieła niemieckiego autora Matthiasa Kneipa „111 Gründe, Polen zu lieben. Eine Liebeserklärung an das schönste Land der Welt”, a w 2017 - jej polskiego przekładu pt. „111 powodów, by kochać Polskę. Wyznania niemieckiego pisarza”. Zainspirowany tą książką, redaktor wydania pan Andrzej Chludziński , postanowił przygotować lekturę dla polskich czytelników mówiącej o relacji odwrotnej - o powodach kochania Niemiec przez Polaków, przy czym zaproponował inną formułę niż u niemieckiego autora. Główną ideą pomysłodawcy i redaktora wydania, było spojrzenie wielu Polek i Polaków na kraj za Odrą i jego mieszkańców. Dlatego zwrócił się do wielu osób o przesłanie tekstu, który będzie mówił o doświadczeniach w kontaktach z Niemkami i Niemcami w kontekście naszej historii i czasów współczesnych, niemniej z dostrzeżeniem tego, co wydarzyło się w sprawach polsko-niemieckich w ostatnich kilkudziesięciu latach. Wielu spośród autorów tej publikacji uczestnicząc w różnorodnych formach współpracy polsko-niemieckiej podzieliło się swoimi swoimi przeżyciami oraz doświadczeniami, spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi kontaktów z ludźmi i istotnymi wydarzeniami po drugiej strony Odry. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pewna ich część od wielu lat uczestniczy w corocznym seminarium pod hasłem „Polacy i Niemcy w dialogu”.

Inauguracja książki na rynku niemieckim została zorganizowana przez Die Geselchaft für Politische Bildung i miała miejsce w Bambergu i Würzburgu (płn. Bawaria). Obydwa spotkania, mimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, zostały przez organizatorów znakomicie przygotowane dzięki Stephanie Böhm z Akademie Frankenwarte w Würzburgu. Drugie z nich było też na żywo transmitowane on-line, dzięki czemu z zawartymi w publikacji treściami mogli zapoznać się czytelnicy z różnych regionów Niemiec. Promocja publikacji miała też miejsce 13 listopada, w trakcie krótkiego pobytu autorów w Poczdamie.

Tomasz Woźniczka