Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Górze  PINB. 4310.3.2021 z dnia 16 listopada 2021 r.,  skierowany do właścicieli zarządców obiektów budowlanych

W związku z pismem DWINB we Wrocławiu nr WOP.763.28.2021.III.30.0.1 z dnia 09.11.2021 r .oraz  w nawiązaniu do corocznej korespondencji i dziękując zarazem za wieloletnią dotychczasową współpracę ukierunkowaną na poprawę bezpieczeństwa przypomina się wszystkim właścicielom, zarządcom budynków i obiektów budowlanych o ciążących obowiązkach - wynikających z przepisów Prawa budowlanego -  zapewniających właściwy stan techniczny i bezpieczeństwo użytkowanych obiektów budowlanych, szczególnie w okresie sezonu grzewczego, jak również o zagrożeniach w okresie zimowym wynikających z intensywnych opadów śniegu, odwilży, oblodzeń, powstawania nawisów śniegowych i lodowych w strefie krawędzi dachów i rynien ( okapów) .

Do obowiązków właścicieli i zarządców   należy nie tylko usuwanie nadmiaru śniegu, ale także usuwanie sopli , brył, nawisów lodowych i śniegowych mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się obok budynków.

Przypomina się również o konieczności prowadzenia stałego monitoringu, oznakowania – w razie konieczności wyznaczenia stref bezpieczeństwa - oraz likwidowania powstałych zagrożeń zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niniejsze wystąpienie jest aktualne i obowiązujące,  dotyczy całego okresu zimowego ( grzewczego) i wzorem lat ubiegłych ma na celu zminimalizowanie negatywnego oddziaływania niekorzystnych zmian środowiskowych związanych z obiektami budowlanymi, tym samym ochronę zdrowia, życia i mienia.

Przypomina się o zasadach bezpiecznego użytkowania instalacji i urządzeń grzewczych, które mogą ulec awarii lub uszkodzeniu, a w przypadku niewłaściwego użytkowania kominów ( przewodów kominowych dymowych, spalinowych, wentylacyjnych)  mogą wystąpić  zagrożenia życia i zdrowia , a także zaczadzenia - zatrucia tlenkiem węgla zwanym potocznie czadem  oraz pożary sadzy w kominie.

Przeciwdziałanie poprzez podniesienie społecznej świadomości ma na celu zniwelowanie zagrożeń i negatywnych skutków wynikających z wad i złej eksploatacji kominów lub nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych.

 Dlatego też, z uwagi na sezon jesienno-zimowy i nasilenie zagrożeń związanych z eksploatacją instalacji grzewczych przypomina się o sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (art.62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy – Prawo budowlane). Zgodnie z przepisami kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych – osoby mające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. W odniesieniu do kominów przemysłowych i kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych - tylko osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Ponadto przypominam, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) właściciele i zarządcy obiektów mają obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych. Obowiązek usunięcia w czasie lub bezpośrednio po kontroli stwierdzonych uszkodzeń oraz uzupełnienia braków, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia, pożar, wybuch lub zatrucie gazem spoczywa na właścicielach, zarządcach i użytkownikach obiektów budowlanych (art. 70 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane).

Mistrz kominiarski, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na wezwanie- zlecenie właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego ( lokalu lub lokali mieszkalnych oraz użytkowych ) dokonuje sprawdzenia stanu technicznego kominów, drożności przewodów kominowych i instalacji oraz prawidłowości podłączenia urządzeń na opał stały,  ciekły i gazowy.: piece, kominki , urządzenia grzewcze , gazowe itp.  z protokólarnym potwierdzeniem bezpiecznego ich użytkowania.

W okresie zimowym zwiększa się ryzyko wystąpienia zagrożeń i katastrof  budowlanych. Dotyczy to także utrzymania obiektów budowlanych, w których przebywa znaczna liczba osób ( tzw . obiekty podwyższonego ryzyka), w tym również użyteczności publicznej ( hale widowiskowe, sportowe, wystawowe, targowe, handlowe, obiekty oświatowe, budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, zadaszenia itd.) a także prowadzonych robót budowlanych mogących w okresie niskich temperatur powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, bądź ze względów technologicznych oraz wskaźników wytrzymałościowych konstrukcji w okresie budowy i użytkowania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa Budowlanego to właściciele i zarządcy odpowiedzialni są za właściwy stan techniczny i bezpieczeństwo użytkowanych obiektów budowlanych z   zapewnieniem drożności i stanu technicznego dróg ewakuacyjnych i przeciwpożarowych. Obiektami budowlanymi stwarzającymi potencjale zagrożenie bezpieczeństwa są również obiekty służące ochronie przeciwpowodziowej  ( np. wały ochronne), obiekty posadowione na terenach wrażliwych na zmiany warunków wodno-gruntowych, budynki użytkowane i nieremontowane od wielu lat, obiekty nieużytkowane a będące w złym stanie technicznym ( np. przeznaczone do rozbiórki, szczególnie o konstrukcji stalowej). Zminimalizowanie niekorzystnych zmian powodowanych ekstremalnymi zjawiskami środowiskowymi  wymaga bieżącego monitoringu i natychmiastowej reakcji – likwidacji powstałych zagrożeń.

W przypadku 50% - 60% przekroczenia dopuszczalnego obciążenia dachów w stopniu stwarzającym bezpośrednie zagrożenie  bezpieczeństwa użytkowanych budynków-obiektów budowlanych oraz życia i zdrowia właściciele – zarządcy  winni podjąć natychmiastowe decyzje związane z usunięciem zalegającego na dachach śniegu i lodu –zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i procedurami. Dopuszczalne obciążenie śniegiem z uwzględnieniem współczynnika kształtu dachu oraz obciążenie oblodzeniem – obciążenie zmienne środowiskowe i technologiczne z wyliczeniem stopnia przekroczenia dopuszczalnego obciążenia - winny być udokumentowane z uwzględnieniem obecnego stanu techniczno-użytkowego konstrukcji w dokumentacji technicznej stanowiącej integralną część budynku lub potwierdzone i zaktualizowane przez osoby posiadające stosowne uprawnienia budowlane i będące członkami izb samorządu zawodowego.  

Przeprowadzenie ustawowych kontroli okresowych w wymienionym zakresie obiektów budowlanych jest obowiązkiem ustawowym , który bezwzględnie należy przestrzegać.

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel lub zarządca budynku są zobowiązani

 o usunięcie nieprawidłowości nie oczekując na uprzednie rozstrzygnięcie sprawy przez  inny organ.

Art. 70. 1. Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, na których spoczywają obowiązki w zakresie napraw, określone w przepisach odrębnych bądź umowach, są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1–4a, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.

  1. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powinien być potwierdzony w protokole z kontroli obiektu budowlanego. Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie przesłać kopię tego protokołu do organu nadzoru budowlanego. Organ nadzoru budowlanego, po otrzymaniu kopii protokołu, przeprowadza bezzwłocznie kontrolę obiektu budowlanego w celu potwierdzenia usunięcia stwierdzonych uszkodzeń oraz uzupełnienia braków, o których mowa w ust. 1.

W związku z powyższym prosimy o przygotowanie dokumentów potwierdzających  o przeprowadzonych ustawowych kontrolach okresowych wykonanych przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane.  O  terminie przeprowadzenia kontroli PINB w Górze poinformuje właścicieli- zarządców oddzielnym  pisemnym - wezwaniem do kontroli.                                                                                                                                                      

Z poważaniem

Anna Taciak

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Górze

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl