8 grudnia 2021 roku w Legnicy odbyło się podsumowanie projektu „Łap swoją przyszłość 2”, który był realizowany przez Dolnośląską Wojewódzką Komendę OHP we Wrocławiu w ramach „Międzynarodowej mobilności edukacyjnej uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” współfinansowanego z unijnych środków EFS, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+. W konferencji wzięli także udział wychowawcy oraz uczniowie z Hufca OHP w Górze, którzy w maju odbywali staż w Portugalii.

Głównym celem projektu było zwiększenie umiejętności zawodowych oraz społeczno-kulturowych młodzieży z OHP, poprzez odbycie dwutygodniowych praktyk zawodowych w Portugalii w zawodach kucharz oraz sprzedawca.

- Do projektu rekrutowana była młodzież należąca do OHP, pochodząca głównie z terenów wiejskich i kształcąca się w zawodzie kucharz lub sprzedawca. Po przystąpieniu do projektu organizowane były zajęcia z języka angielskiego jako głównego języka komunikacji w czasie stażu oraz zajęcia z przygotowania kulturowego i obyczajowego. Wszyscy uczestnicy byli w pełni ubezpieczeni OC, NNW oraz koszty leczenia rozszerzone o Covid. Tak przygotowana do wyjazdu grupa mogła lecieć do Portugalii. Młodzież nie ponosiła żadnych kosztów wyjazdu. Wszystko było finansowane ze środków programu Erasmus+. Dodatkowo młodzież otrzymała kieszonkowe na swoje wydatki – mówi Jakub Kłaczek - Kierownik Zespołu Programów Międzynarodowych DWK OHP we Wrocławiu.

Podczas legnickiej konferencji, w której wzięli także udział wychowawcy z 1-2 Hufca Pracy w Górze: Kalina Uściło i Dagmara Hanczyn, górowska młodzież podsumowała przed zgromadzoną publicznością swój dwutygodniowy pobyt w Portugalii. Górowianki szkoliły się w zawodzie sprzedawcy w placówkach handlowych w Lizbonie.

- To był dla mnie niezapomniany czas. Nauczyłam się tam pakowania i znakowania produktów, pracy w grupie, szlifowałam język angielski oraz podstawy portugalskiego. Ale przede wszystkim poznałam wspaniałych ludzi – mówi Zuzanna Dubiel.

Aleksandra Boryczka pracowała w sklepie Continente w Lizbonie. Przyznaje, że prócz praktyk był też czas na zwiedzanie miasta i zobaczenie pięknych miejsc nad Oceanem Atlantyckim.

- Wyjazd do Portugalii to były dla mnie wspaniałe chwile. Ten kraj jest cudny i mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę – mówi Karolina Gawlik.

- Lecąc tam obawiałam się, że nie odnajdę się w nowym środowisku. Ale na szczęście nie byłam sama. Miałam wokół siebie dobrych ludzi, którzy zawsze służyli pomocą. Z biegiem czasu bariera językowa malała i coraz więcej ze sobą rozmawialiśmy – dodaje Ada Wojtkiewicz.

- Wspólne chwile z portugalskimi rówieśnikami zaowocowały znajomościami, które utrzymujemy do dzisiaj. To jeden z dwóch najcenniejszych efektów tego wyjazdu. Dziękuję bardzo OHP za możliwość udziału w projekcie, który pozwolił mi zdobyć nowe umiejętności i poznać Portugalię – przyznaje Ola Kruk.

- W czasie obywania praktyk górowska młodzież poznała strukturę organizacyjną, zasady pracy i odpoczynku obowiązujące u portugalskich pracodawców. Nasi sprzedawcy udowodnili, że potrafią w sposób profesjonalny obsługiwać klientów oraz kasy fiskalne. Uczyli się też zabezpieczać towar przed uszkodzeniem, zniszczeniem oraz kradzieżą. Samodzielnie obsługiwali urządzenia techniczne w sklepach oraz dostarczali towar pod wskazany adres. To wspaniałe dziewczyny. Opanowały podstawowe umiejętności komunikacji w języku portugalskim oraz rozwinęły znajomość języka angielskiego. Dla młodych ludzi było to ogromne wyzwanie oraz przygoda – napisała w skierowanym do uczestników konferencji liście Zofia Świerszcz – Komendant 1-2 Hufca Pracy w Górze.

Dolnośląską Wojewódzka Komenda OHP planuje dalej realizować tego typu projekty w kolejnych latach.
- Obecnie czekamy na wyniki złożonych wniosków o akredytację. To tzw. bilet wstępu dla DWK OHP na kolejny okres programowania. Po otrzymaniu takiej akredytacji będziemy dalej na terenie województwa dolnośląskiego realizowali projekty polegające na odbywaniu staży zawodowych u zagranicznych pracodawców. Dla mnie największym sukcesem jest to, że młodzież podeszła bardzo odpowiedzialnie do swoich obowiązków, była chwalona przez pracodawców za jakość wykonywanej pracy, a to przełożyło się na konkretne oferty pracy dla naszych podopiecznych po zakończeniu szkoły - dodaje Jakub Kłaczek.

PW