W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r.  rozpoczął się w Polsce stan wojenny. W związku z tym wydarzeniem Biblioteka Pedagogiczna w Górze zorganizowała wystawę tematyczną.

Od kilku dniu można ją oglądać w holu budynku Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze. Na planszach przedstawiono przebieg stanu wojennego na Dolnym Śląsku. Plansze te przygotował i udostępnił Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu. Za pomoc dziękujemy. Wystawa będzie czynna do połowy stycznia przyszłego roku.

30 tysięcy funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa rozpoczęły akcję zatrzymań działaczy opozycyjnych. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych pojawiło się na ulicach miast całej Polski. Zaraz po północy zamilkły cywilne telefony. Cenzurowano korespondencję a po przywróceniu – rozmowy telefoniczne. Wprowadzono godzinę milicyjną (od 22:00 do 6:00). Zakazano zmiany miejsca pobytu bez zezwolenia. Wstrzymano wydawanie prasy poza kilkoma tytułami. Zamknięto granice państwa. Zawieszono zajęcia w szkołach. Najpierw zawieszono a następnie zlikwidowano związek zawodowy „Solidarność”. Ten zamach stanu spotkał się z oporem społeczeństwa: strajki, manifestacje, działalność podziemna skierowana przeciwko ówczesnym władzom. Stan wojenny zawieszono pod koniec 1982 r., a zniesiono 22 lipca 1983 r.

Na terenie Góry i okolicznych gmin nie doszło do strajków. Internowano pięć osób: Stanisława Hoffmanna, Zenona Jachimowicza, Romana Kowalskiego, Antoniego Siomiaka i Tadeusza Tutkalika. Ryszard Burzyński, Roman Kanicki i Jolanta Zmora ręcznie wykonali ulotki przeciwko stanowi wojennemu. Jedną wywiesili. Za ten akt oporu zostali skazani na więzienie.

Od najbliższego numeru „Kwartalnika Górowskiego” będzie publikowany na jego łamach cykl artykułów o stanie wojennym na terenie obecnego powiatu górowskiego.

Wiosną 2022 r. będzie zorganizowana wystawa z okazji 75-lecia szkolnictwa podstawowego na terenie powiatu górowskiego.