Na zaproszenie dyrektora Zespołu Placówek Kultury w Wąsoszu uczestnicy programu „Rehabilitacja 25 plus” z SOSW w Wąsoszu wzięli udział w warsztatach malowania ciała naturalną henną. Warsztaty rozpoczęły się krótkim przedstawieniem historii powstania mehendi.

W czasie ich trwania uczestnicy dowiedzieli się, że mehendi to sztuka zdobienia ciała henną, która jest kultywowana w Indiach i Pakistanie, na Półwyspie Arabskim oraz w Północnej Afryce.

Mehendi jest tradycyjną formą dekoracji ciał kobiecych, jak i męskich, zazwyczaj zdobienia powstają na dłoniach i stopach wybranym wzorem ze sproszkowanych liści henny. Istnieje kilka stylów mehendi, spośród których można wybrać najbardziej odpowiedni wzór, aby odzwierciedlić swoją osobowość.

Styl arabski - przeważają różne motywy roślinne, które charakteryzują malarstwo arabskie.

Styl indyjski - motywy zwierzęce, przeważają wzory kropek, różne linie i drobne ornamenty. Styl azjatycki- mieszanka stylów indyjskich i arabskich, często przestrzeń na rysunku jest wypełniona barwnikami, co daje niesamowitą jasność i oryginalność.

Naszym absolwentom najbardziej spodobały się motywy kwiatowe oraz zwierzęce, z pomocą pani prowadzącej zajęcia, udało się ozdobić dłonie wybranymi przez siebie wzorami.  Dziękujemy dyrektorowi Zespołu Placówek Kultury za zaproszenie i ciekawą formę spędzenia czasu połączone ze zdobyciem nowych doświadczeń.

Izabela Matuszewska