Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie zmieniające stopień alarmowy CRP.

W miejsce obowiązującego od 15 lutego 2022 r. w całym kraju pierwszego stopnia alarmowego CRP, wprowadzono z dniem 21 lutego 2022 r. od godz. 21:00 do dnia 4 marca 2022 r. do godz. 23:59 trzeci stopień alarmowy CRP.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Chodzi o przeciwdziałanie zagrożeniom cybernetycznym. MSWiA nie odnosi się w swoim komunikacie do dzisiejszego cyberataku na ukraińskie strony rządowe i banki.

Już po raz drugi w tym roku w Polsce ogłoszono stopień alarmowy ALFA-CRP. Po raz pierwszy został on wprowadzony 18 stycznia. Wtedy - jak informował resort cyfryzacji - decyzję tę podjęto w związku z cyberatakami na Ukrainie.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektroniczne.