17 marca 2022 r. w hotelu Sękowski w Legnicy samorządowcy z subregionu legnicko-głogowskiego – przedstawiciele ZIT Zachodniego Obszaru Interwencji spotkali się z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim, aby omówić projekt nowego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 i najważniejsze dziedziny, na które będą przeznaczane środki finansowe. W spotkaniu udział wzięli Starosta Górowski Urszula Szmydyńska, Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz i Burmistrz Wąsosza Paweł Niedźwiedź.

W latach 2021-2027 na Dolnym Śląsku będzie aż 7 tak zwanych instrumentów terytorialnych, obejmujących cały region, w ramach których samorządy wspólnie realizować będą najważniejsze w ich obszarach inwestycje. Po licznych rozmowach i konsultacjach z samorządowcami zwiększono łączną kwotę przeznaczoną dla ZIT-ów do ponad 317 mln euro. Co ważne, to nie jedyne środki unijne, z których korzystać będą samorządy zrzeszone w ZIT-ach.

Jedynym, ale najważniejszym problemem jest to, kiedy te pieniądze trafią do poszczególnych samorządów? Kluczem do rozwiązania zagadki jest termin podpisania tzw. umowy partnerskiej miedzy rządem a Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Pierwotnie taki termin wyznaczony był na grudzień, a obecnie obowiązujący termin to czerwiec. Pod warunkiem, że  Unia Europejska zniesie "embargo finansowe" nałożone na Polskę. Z tych pieniędzy chcą także skorzystać samorządy z powiatu górowskiego, które zaplanowały szereg inwestycji związanych z likwidacją wykluczenia komunikacyjnego.

Fot. e-legnickie.pl