Maturzyści Zespołu Szkół w Górze mieli okazję zwiedzić były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, czyli Oświęcim i Brzezinkę. W muzeum przewodnicy przybliżyli młodzieży historię tworzenia obozów, warunki życia i pracy w nich oraz funkcjonowanie komór gazowych, cel głodowych, a także metody badań medycznych przeprowadzanych na więźniach.

Uczniowie w skupieniu oddali hołd osobom pomordowanym przy ścianie śmierci oraz w celi, gdzie umarł św. Maksymilian Maria Kolbe. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, było dla zwiedzających nie tylko cenną lekcją historii, ale też osobistym doświadczeniem, które na pewno zapamiętają na długo.

Dalszą część wyjazdu stanowiła wizyta w Klasztorze Jasnogórskim u NMP Królowej Narodu Polskiego, gdzie uczniowie zawierzyli swoje przygotowanie do egzaminu maturalnego i dorosłe życie na mszy świętej. Ponadto poznali historię powstania klasztoru i cudów, które dokonały się za wstawiennictwem NMP. Zwiedzili także wystawy okolicznościowe związane z wizytą św. Jana Pawła II na Jasnej Górze.

Wyjazd maturzystów był ich ostatnim wspólnym  przedsięwzięciem przed zakończeniem nauki w technikum i egzaminem dojrzałości.