Literackie warsztaty odbyły się w auli Liceum Ogólnokształcącego w Górze. Polegały na kreatywnym odtworzeniu wybranych scen. Oryginalna fabuła „Szewców” Stanisława Ignacego Witkiewicza skłoniła uczniów i uczennice klasy III a do twórczego zinterpretowania fragmentów dramatu. Humaniści chętnie sugerowali własne pomysły inscenizacyjne, wykonywali elementarne zadania aktorskie i rozwijali umiejętności wspólnego reżyserowania.

Była to swoista burza mózgów, zwieńczona trzema krótkimi etiudami. Prowadzący podzielił się z uczniami autorskimi metodami pracy z ponadczasowym tekstem, przybliżając zasady czytania dramatu, sposoby wyrażania emocji oraz techniki poprawiające emisję głosu. Niewątpliwie zajęcia z wykorzystaniem dramy w ciekawy sposób oswoiły młodzież z treścią książki autora teorii Czystej Formy.

„Więc czemu, powtarzam, pan tego sam nie zacznie, mając władzę (…) Czemu, jeśli jest towarzystwo świadomego macierzyństwa, nie ma instytutu oświecającego mężów stanu co do istotnego znaczenia słowa „ludzkość” i charakteru chwil dziejowych! Czemu są oni zawsze ciasnymi pionkami jakiejś zaściankowej idejki czy intrygi, u źródeł czy raczej na dnie której siedzi ohydny, bezpłodny, bezpłciowy już polip międzynarodowej finansjery, koncernu czystej formy chamstwa albo draństwa i tak dalej, i dalej. Czemu pan tego nie zrobi mając władzę?”.
Sajetan

Maciej Kostyk

Czeladnicy, Księżna Irina Wsiewołodowna Zbereźnicka – Podberezka, Robert Scurvy, Fierdusieńko i inni...