Dnia 26 sierpnia 2022 r. Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski podpisał Rozporządzenie porządkowe nr 18 zmieniające rozporządzenie porządkowe nr 17 z dnia 12 sierpnia 2022 r. w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wody rzeki Odry na terenie województwa dolnośląskiego. Rozporządzenie wprowadzone 12 sierpnia br. obejmowało zakaz wchodzenia do wody, pojenie zwierząt oraz połowu ryb dla rzeki Odry, kanałów odrzańskich, starorzeczy połączonych z Odrą, w tym jeziora Bajkał.

Zmienione rozporządzenie obowiązujące od piątku od godz. 15.00 mówi, że jest możliwy połów ryb, aczkolwiek nie ma prawa do zabrania tych ryb do domu, oprócz tego, co jest regulowane w przepisach związanych z rybami o charakterze inwazyjnym. W rozporządzeniu są wymienione te gatunki, które muszą być zabierane, ponieważ naruszają ekosystem. Nie wszędzie zakaz został jednak zniesiony. W czterech miejscach połów będzie niedozwolony: na zalewach Bajkał, w Czernicy i Prężycach oraz na zbiorniku Łacha Jelczańska. Nadal obowiązuje zakaz wchodzenia do wody oraz pojenia zwierząt.

Zarządzenie wojewody nr 18 z dnia 26.08.2022 r.