16 września 2022 roku ruszają szczepienia drugą dawką przypominającą dla osób od 12 roku życia. Do użytku wchodzą preparaty adaptowane przeciwko wariantowi Omikron w podwariancie BA.1. Polska zapewniła sobie 4 mln sztuk takich szczepionek.

- Druga dawka przypominająca dotyczy osób, które przyjęły podstawowy schemat i pierwszy booster. Szczepienie będzie dostępne dla osób powyżej 12. roku życia — ogłosił Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienie czwartą dawką odbędzie się nowym preparatem, który jest ukierunkowany na mutację Omikron w wersji BA.1. Na wrzesień Polska ma zagwarantowane dostawy 4 mln preparatów, ok. 2 mln szczepionek Pfizera i 2 mln Moderny.

W ostatnich dniach EMA podjęła decyzję o dopuszczeniu szczepionek przeciw wariantom BA.4 i BA.5. Obie firmy deklarują, że finalizują procesy produkcji. Warto zaznaczyć, że szczepienia pod kątem wariantu BA.1 oraz BA.4 i 5 mają podobną skuteczność, ponad 90 proc.

— W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z przyspieszeniem liczby zakażeń, ma to związek z powrotem do pracy i powrotem dzieci do szkół. Monitorujemy sytuację, liczba zakażeń to ostatnio ok. 6 tys. zakażeń na dobę, ale nie rośnie liczba pacjentów w szpitalach ani pod respiratorami, od 1,5 miesiąca mamy stałą liczbę ok. 40 pacjentów pod respiratorami — powiedział Minister Zdrowia.

Szef MZ podkreślił, że najważniejszą bronią przed COVID-19 wciąż pozostają szczepienia.