Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Wczoraj w auli LO w Górze odbyła się konferencja historyczna w ramach projektu "Opowieści ze Śląska - Fabulae ex Silesia”. Wykład na temat: .„Góra i powiat górowski na niemiecko-polskim pograniczu. Międzywojenne inwestycje w obiekty użyteczności publicznej” wygłosił prof. Miron Urbaniak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Organizatorzy: Instytut Piastów Śląskich z Wrocławia i Liceum Ogólnokształcące w Górze.

 

Tomasz Woźniczka

26 października w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza odbyła się konferencja historyczna zorganizowana przez Instytut Piastów Sląskich z Wrocławia i LO w Górze. Temat konferencji brzmiał: Góra i powiat górowski na niemiecko-polskim pograniczu. Międzywojenne inwestycje w obiekty użyteczności publicznej” a głównym prelegentem był prof. Miron Urbaniak z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na spotkanie przybyło wielu znakomitych gości: Sekretarz Gminy Góra pan Tadeusz Otto, Burmistrz Bojanowa Maciej Dubiel, Wiceburmistrz Krzysztof Kurpisz i Przewodniczący Rady Miejskiej Bojanowa Jan Moryson, radni powiatu Górowskiego pan Grzegorz Aleksander Trojanek i Mirosław Żłobiński, nauczyciele, uczniowie i zainteresowani tematyką regionalną mieszkańcy powiatu górowskiego. W sumie auli szkoły noszącej imię Wielkiego Wieszcza zasiadło ok. 100 osób.

Dzisiejsze spotkanie było częścią projektu „Opowieści ze Śląska - Fabulae ex Silesia” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności w ramach programu „Nowe FIO” (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich).

W ramach tego projektu zostało już przeprowadzonych szereg działań: cykl szkoleń dla pasjonatów historii lokalnej, w których wziął udział nauczyciel tego liceum, pan Tomasz Woźniczka. Ponadto zostało przygotowanych także 20 artykułów i 10 filmów poświęconej historii Śląska.

Misją Instytutu Piastów Śląskich jest inicjowanie i wspieranie rozwiązań służących rozwojowi kultury, turystyki, nauki, ekologii, świadomości obywatelskiej i historycznej, a przez to budowanie pozytywnego wizerunku Rzeczpospolitej Polskiej w szczególności terenów Dolnego Śląska.  Instytut działa na wielu płaszczyznach, promuje dziedzictwo Dolnego Śląska, ale też wspiera inicjatywy naukowe, specjalizuje się w szeroko pojętej edukacji historycznej, ekologicznej i informatycznej wszelkich grup wiekowych od dzieci po seniorów. Zainteresowanie historią regionalną cały czas wzrasta i niewątpliwie działania Instytutu przyczyniają się do jej popularyzowania na całym Dolnym Śląsku.

Na początku spotkania dyrektor LO w Górze pani Magdalena Mielczarek powitała wszystkich zgromadzonych w auli szkoły gości oraz przedstawiła główne założenia projektu. Następnie pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos, współorganizator spotkania, przedstawił misję oraz działania Instytutu Piastów Sląskich oraz projekty uczniów szkoły wykonane w ostatnim roku .

Zespół w składzie: Klaudia Buła, Oliwia Niezgoda, Aleksandra Satora, Oliwia Szewiało i Alina Urbaniak przedstawiły główne założenia projektu „Postacie II RP na Dolnym Śląsku” i zaprezentowały postać Jana Franka. Z kolei Aleksandra Satora i Oliwa Szewiało w ramach XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży odbywającej się pod hasłem „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?” przygotowały biografię zapomnianej już w środowisku górowskim postać Józefa Barylskiego.

Wykład eksperta prof. Mirona Urbaniaka był niezwykle ciekawy i wartościowy w odkrywaniu dziejów Góry i ziemi górowskiej. Dostarczył wiele ciekawych informacji dotyczących obiektów użyteczności publicznej na ziemi górowskiej. Główny nacisk położony na nowoczesne obiekty edukacyjne - progimnazjum w Górze (obecne Liceum Ogólnokształcącego) jest budynkiem o wysokiej klasie architektonicznej, szkoła Horsta Wessela (aktualnie budynek Szkoła Podstawowa nr 1 na ul. Szkolnej), szkoły w Wąsoszu i Czerninie. Inne budynki też miały ciekawą architekturę m.in. szpital powiatowy w Górz, który był przykładem ekspresjonizmu. Widoczny jednak był brak znaczących inwestycji w obiekty administracyjne, jednym z nielicznych był urząd skarbowy w Górze, w ograniczonym wymiarze realizowano też zadania inwestycyjne w zakresie kultury i sportu, w tym okresie powstały jedynie kryta hala w Górze i kąpielisko w Górze. Zupełny był brak inwestycji w obiekty kultu religijnego.

Na koniec warto zwrócić uwagę na niezwykle istotne fakty dot. obiektu Liceum Ogólnokształcącego  w Górze:

- budynek został wybudowany w ramach tzw. Sofortprogramm/Grenzprogramm/Osthilfegesetz w latach 1926/1927-1931,

- państwo niemieckie zobowiązało się do pokrycia 75% kosztów utrzymania przez 10 lat,

- przygotowania do projektu i budowy placówki wyniosły: 700 tyś. Mk z Sofortprogramm jako, pożyczka i 50 tyś. na wyposażenie jako darowizna,

- do 5 XII 1927 z głoszono aż 74 projektów budynku,

- zwyciężył projekt inż. dypl. Ernsta Witta z Królewca,

- 12 V 1928 nastąpiła akceptacja projektów przez Ministerstwo Nauki, Sztuki i Szkolnictwa i podjęcie budowy,

- 19 X 1929 - uroczyste otwarcie szkoły przez ministra szkolnictwa i wyznań dr Beckera

Na zakończenie zadano prelegentowi kilka pytań oraz wszyscy obecni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Fot. Martyna Uba

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl