W czerwcu 2022r. w Zespole Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze rozpoczęła się realizacja unijnego programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Partnerami naszej szkoły są portugalscy pracodawcy oraz firma pośrednicząca BragaMob.

W tym roku na 4-tygodniowe praktyki szkolne do Bragi, wyjechało 25 uczniów z technikum w zawodach: technik hotelarstwa, technik ekonomista oraz technik logistyk. Instytucjami, które  przyjęły naszych uczniów są hotele, przedsiębiorstwa oraz zakłady logistyczne. Opiekę na uczniami podczas praktyk sprawują  pani Anetta Borowik i pani Elwira Ryndak. Uczestnikom projektu, oprócz praktyk zawodowych zapewniono zakwaterowanie i posiłki w hotelu jak również kieszonkowe. Uczniowie realizują także bogaty program kulturowy. Zwiedzą oni portugalskie miasta; Porto, Lizbonę, Guimaraes oraz Viana do Castelo i Bragę, poznając kulturę, sztukę obyczaje a także kuchnię uroczego regionu Braga.

W Portugalii przebywała także koordynator projektu, pani Katarzyna Staniszewska, która realizowała 6-dniowy kurs szkoleniowy – „Zapobieganie przedwczesnemu opuszczaniu szkoły przez uczniów. Kształcenie integracyjne”. Szkolenie obejmowało zagadnienia takie jak równość szans w edukacji, kształcenie integracyjne oraz promowanie jakości edukacji. W warsztatach, uczestniczyli także nauczyciele z czeskich, chorwackich i bułgarskich szkół średnich i podstawowych.

Realizacja projektu wpisuje się w Europejski Plan Rozwoju Szkoły, tj. współpracę szkoły z instytucjami reprezentującymi sektory kształcenia i szkolenia zawodowego oraz z lokalnymi i zagranicznymi pracodawcami, dodaje koordynator projektu Katarzyna Staniszewska. Powyższe działania zapewnią wysoką jakość praktyk zawodowych oraz sukcesywną internacjonalizację placówki co sprzyjać będzie jej dalszej modernizacji. Długoterminową konsekwencją partycypacji w projekcie będzie wszechstronny rozwój uczestników; zarówno kadry jak i uczniów. Działania projektowe spełniają także unijne wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz działania na rzecz włączania społecznego i różnorodności dla osób z mniejszymi szansami i wymagających szczególnego wsparcia edukacyjnego. Uczestnikom zapewniono dodatkowe zajęcia z psychologiem szkolnym oraz szeroko rozumianą pomoc finansową.

Dodajmy, że jest to już kolejny projekt unijny realizowany przez ZS w Górze, nasza placówka od ponad 14 lat z sukcesem realizuje projekty unijne, nawiązując owocną współpracę ze szkołami, z instytucjami reprezentującymi sektory kształcenia i szkolenia zawodowego oraz z zagranicznymi pracodawcami.

Dzięki uczestniczeniu w programach międzynarodowych, nasza młodzież staje się bardziej otwarta na świat, podsumowuje dyrektor szkoły Ewa Gano. Mają oni możliwość doskonalenia języka angielskiego. A nasi nauczyciele mogą przyjrzeć się pracy innych pedagogów, poznać nowe możliwości kształcenia zawodowego oraz aktualne wymagania pracodawców na unijnym rynku pracy.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony szkolnej, zakładka Erasmus+ oraz szkolnego Facebooka.

Autor: koordynator projektu, Katarzyna Staniszewska

25 uczniów technikum będzie przebywać w Portugalii do 04 grudnia 2022 r.

Projekt nr: 2022-1-PL01-KA121-VET-0000611935

iodo@amt24.biz