W związku ze stwierdzeniem na jednej z ferm drobiu w powiecie wołowskim ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (Ognisko nr 67/2022 powiat wołowski, m. Białawy Wielkie) oraz wyznaczeniem na obszarze powiatu górowskiego stref zapowietrzonych i zagrożonych, w dniu 4 stycznia 2023 roku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Górze. W spotkaniu udział wzięli: Starosta Górowski Urszula Szmydyńska, Burmistrz Wąsosza – Paweł Niedźwiedź, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Górze Barbara Górowska, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Górze– asp.szt. Janusz Konopnicki, pracownicy GCZK Wąsosz i Jemielno oraz PCZK Starostwa Powiatowego w Górze.

Posiedzenie dotyczyło omówienia zagrożenia ptasią grypą na terenie powiatu górowskiego ze szczególnym uwzględnieniem gminy Wąsosz i Jemielno, na terenie których wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Górze przedstawił informację na temat konieczności przestrzegania przez hodowców drobiu obowiązujących zasad bioasekuracji oraz konieczności przeprowadzenia kontroli gospodarstw w terenie zapowietrzonym. Ponadto omówiono zadania i zasady współpracy wynikające z Rozporządzenia nr 1 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 2 stycznia 2023 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów wołowskiego, górowskiego i trzebnickiego.

Grypa ptaków – informacje ogólne