Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Górze pełni rolę wiodącego ośrodka koordynacyjno – opiekuńczo – rehabilitacyjnego (OKRO) w powiecie górowskim. Od 4 maja 2022 roku w placówce realizowany jest na mocy porozumienia rządowy program kompleksowego wsparcia dla rodzin pn. „Za życiem”.

Celem realizacji programu jest zapewnienie interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka poprzez objęcie specjalistyczną opieką dziecko oraz jego rodzinę. Program skierowany jest do dzieci od urodzenia do podjęcia nauki w szkole. W programie uczestniczą rodziny z dziećmi, zamieszkałe na terenie powiatu górowskiego. W orku 2022 pomocą specjalistyczną objęto 86 dzieci. Zajęcia prowadziło jedenastu specjalistów.

Do końca grudnia 2022 roku zrealizowano 1906 godzin terapeutycznych, w tym 80,5 godziny przeznaczono na konsultacje i spotkania z rodzicami. W ramach zajęć specjalistycznych zrealizowano:

  • zajęcia neurologopedyczne/logopedyczne: 534,5 godziny,
  • zajęcia psychologiczne:112,5 godziny,
  • zajęcia pedagogiczne: 307,5 godziny,
  • zajęcia Integracji Sensorycznej: 238,5 godziny,
  • zajęcia rehabilitacji ruchowej prowadzonych przez fizjoterapeutów: 435 godzin,
  • zajęcia terapii ręki: 75,5 godziny,
  • hipoterapię: 196 godzin,
  • kynoterapię: 2,5 godziny.

Wszechstronne i różnorodne oddziaływania zapewniły dzieciom niepełnosprawnym oraz zagrożonym niepełnosprawnością wsparcie w procesie wyrównywania deficytów rozwojowych oraz stymulację na wczesnym etapie rozwoju. Pomocą zostały objęte dzieci
ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z autyzmem, słabosłyszące, z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, oraz dzieci zagrożone niepełnosprawnością ze względu
na nieprawidłowości m.in. w rozwoju mowy.

W ramach programu ”Za Życiem” terapeuci przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Górze organizowali spotkania integracyjne dla dzieci i ich rodzin. Dzięki współpracy nawiązanej z Ośrodkiem „Ostoja nad Baryczą” nasi podopieczni uczestniczyli w warsztatach hipoterapii i kynoterapii. Celem spotkań było przybliżenie rodzicom wpływu wyżej wymienionych zajęć na rozwój dziecka.

Należy podkreślić, że jest to już druga edycja programu „Za życiem”. Jego realizacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością potrzebujących specjalistycznego wsparcia. Program realizowany będzie do 2026 roku.

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl