W Gminnym Ośrodku Domu Kultury w Niechlowie 10 lutego 2023 r. odbyło się  uroczyste odczytanie wyników XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym „Armia Krajowa siłą zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego” organizowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Górze współorganizowany przez Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie. Podsumowanie było częścią święta szkoły - Obchodów Dnia Patrona. Wśród honorowych gości obecna była uczestniczka Powstania Warszawskiego Joanna Kiąca-Fryczkowska pseudonim „Joasia” oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Lesznie. Starostę Górowskiego reprezentowała Katarzyna Antolak Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Górze. Obecny był także Michał Frąckowiak p. o. Wójta Gminy Niechlów, przedstawiciele Urzędu Gminy Niechlów oraz rodzice i społeczność szkolna na czele z dyrektorem Bronisławem Pospiechem.

Historię konkursu „Armia Krajowa siłą zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego” przedstawił Bernard Bazylewicz dyrektor PCDNiPP-P w Górze. Powiedział, że Konkurs od początku związany był ze szkołą w Niechlowie. Pomysłodawcą jest Maria Chomicz-Zych - doradca metodyczny historii i wos w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Górze. Obecnie na emeryturze, ale nadal współpracuje w zakresie organizacji konkursu. Wszyscy poprzedni dyrektorzy szkoły Halina Kuchta, Andrzej Skorecki oraz obecny dyrektor Bronisław Pospiech byli zawsze życzliwi  i organizowali wspólnie z PCDNiPP-P w Górze podsumowania konkursu połączone z wystawą prac laureatów.

Serdecznie podziękowania za współpracę przy organizacji konkursu w tym roku szkolnym skierował do Bronisławowa Pospiecha. Podziękowanie przekazał także wicedyrektor szkoły Halinie Kuchcie, która od wielu lat jest łącznikiem pomiędzy szkołą i ośrodkiem a także członkiem komisji konkursowej i z wielkim zaangażowaniem przygotowuje wystawy pokonkursowe.

Dyrektor odczytał wyniki konkursu, w tym listę laureatów, którą można pobrać klikając w ten link.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że od roku szkolnego 2018/2019 konkurs z międzywojewódzkiego uzyskał rangę ogólnopolskiego i jest każdego roku umieszczany na liście zawodów wiedzy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Osiągnięcia uczniów można wpisywać na świadectwach szkolnych, co ma znaczenie przy uzyskiwaniu punktów rekrutacyjnych do szkół średnich.

W tym roku szkolnym w XXIV edycji konkursu uczestniczyło 154 uczniów. Do finału ogólnopolskiego komisje z etapów szkolnych zakwalifikowano 109 prac z następujących szkół:

Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Górze,

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima  w Czarnoborsku,

Publiczna Szkoła Podstawowa Leonardo we Wrocławiu,

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie,

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa  w Górze,

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Górze,

Szkoła Podstawowa w Irządzach,

Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie,

Zespół: Szkoła Podstawowa  im. Henryka Sienkiewicza i Przedszkole w Sicinach,

Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach,

oraz Zespół Szkół w Wąsoszu,

Serdecznie pogratulował laureatom oraz nauczycielom, którzy zachęcają, pomagają i wspierają swoich uczniów a tym samym uczą postaw patriotycznych.

Powiedział, że do 25 lutego 2023 r. w szkole w Niechlowie będzie czynna wystawa pokonkursowa prac nagrodzonych uczniów, na którą serdecznie zaprosił w imieniu własnym i dyrektora szkoły.

Poinformował, że w tym roku szkolnym uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się 7 czerwca 2023 r. w Domu Kultury w Górze. Sponsorami nagród są wszystkie samorządy powiatu górowskiego a od kilku lat także dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Kończąc swoje wystąpienie dyrektor podziękował wszystkim za uwagę i zaprosił do udziału w konkursie w kolejnych latach.

Po przepięknej części artystycznej, która uświetniła Obchody Dnia Patrona Szkoły głos zabrali zaproszeni goście. W imieniu Starosty Górowskiego Katarzyna Antolak przekazała podziękowania za współpracę z Powiatem Górowskim oraz list gratulacyjny na ręce dyrektora szkoły Bronisława Pospiecha m.in. za organizację wspaniałej i wzruszającej uroczystości patriotycznej.

Więcej informacji na stronie Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie.

Bernard Bazylewicz