Uczniowie LO w Górze awansowali do zawodów finałowych Centrum Mistrzostwa Informatycznego, które odbędą się na Politechnice Łódzkiej. Etap regionalny obejmujący uczniów województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego odbył się w 14 kwietnia 2023 roku na Politechnice Wrocławskiej.

Równolegle na pięciu politechnikach odbywały się zawody dla uczniów z pozostałych województw. Górowskie liceum na zawodach okręgowych reprezentowały dwa zespoły.
21 kwietnia komisja po analizie rozwiązań z wszystkich okręgów ogłosiła komunikat o zakwalifikowaniu najlepszych piętnastu zespołów do etapu centralnego. Wśród najlepszych w Polsce znalazł się górowski zespół w składzie: Julia Stankiewicz, Weronika Jakubik, Zuzanna Latka, Mikołaj Wołowicz Cezary Hajczewski. Należy również nadmienić, że reprezentujący LO w Górze drugi zespół w składzie Kacper Hoła, Jakub Tukindorf, Mateusz Sromek, Jan Wróbel, Jacek Kmiotek zajął doskonałe 4 miejsce. Uczniowie przygotowywali się do zawodów w ramach koła Centrum Mistrzostwa Informatycznego, które prowadzi nauczyciel matematyki i informatyki Grzegorz Goździewicz.
Ocena rozwiązań podczas etapu regionalnego dokonana była na podstawie realizacji zadań przez robota na przygotowanych przez komisję torach. Uczniowie mieli do rozwiązania trzy zadania w ciągu 5 godzin, które wymagały przygotowania i zaprogramowania robota. Programowanie robota to proces, który polega na napisaniu kodu lub skryptu, który umożliwi robotowi wykonanie określonych zadań. Wymaga to od programisty nie tylko wiedzy na temat języków programowania, ale również znajomości zasad działania robota oraz matematyki i fizyki. Programista musi dokładnie zrozumieć wymagania zadania, które robot ma wykonać i odpowiednio zaprojektować kod, aby robot mógł je wykonać.
Awans do finału ogólnopolskiego zawodów robotycznych, który odbędzie się w dniach 20-21 maja 2023 roku na Politechnice Łódzkiej to ogromny sukces. To już bardzo prestiżowe wydarzenie, które przyciąga zespoły z całego kraju, co samo w sobie świadczy o tym, że awans do niego jest już dużym wyróżnieniem. Uczestnicy finału mają szansę spotkać się z innymi pasjonatami robotyki, wymienić doświadczenia oraz pokazać swoje umiejętności w konkurencji z najlepszymi. Jest to również znakomita okazja do rozwoju osobistego i zdobycia cennych umiejętności, takich jak praca w zespole, zarządzanie czasem czy radzenie sobie z presją i stresującymi sytuacjami. Finał ogólnopolski to także doskonała okazja do zaprezentowania swoich osiągnięć przed szeroką publicznością i promowania idei robotyki oraz promowania LO w Górze. Życzymy dalszych sukcesów i fantastycznej przygody dla naszych uczniów.      G. Goździewicz