Powiat Górowski pozyskał 1 015 240 złotych na ochronę zabytków z Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków. Samorząd utrzymał wsparcie na trzy zadania.

1. Prace konserwatorskie w dwóch budynkach warsztatów i pofabrycznym domu administracyjnym, które obecnie zostały zaadoptowane na potrzeby Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze. W ramach inwestycji planuje się skucie starych tynków i odnowienie elewacji z cegieł poprzez zabieg szlifowania i impregnacji, wymianę okien metalowych i schodów zewnętrznych, likwidację naświetleń z luksferów i wykonanie nowych okien metalowych. Pozyskana przez Powiat Górowski kwota na realizację zadania to 326 300 złotych.

2. Prace konserwatorskie domu (pałacyku) po byłym Powiatowym Urzędzie Pracy przy ulicy Podwale w Górze. W ramach inwestycji zostanie wymienione pokrycie dachu. Będzie też realizowana naprawa tynków zewnętrznych, remont wieżyczki i odnowienie werandy oraz schodów zewnętrznych, odnowienie elewacji z cegły poprzez czyszczenie i impregnację. Pozyskana przez Powiat Górowski kwota na realizację zadania to 345 940 złotych.

3. Prace konserwatorskie w budynku Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu. W ramach inwestycji przeprowadzony zostanie remont klatki schodowej, wykonanej w technologii nitowanej, odrestaurowanie stopni i balustrad wraz z metalowymi elementami. Pozyskana przez Powiat Górowski kwota na realizację zadania to 343 000 złotych.

Termin zakończenia wszystkich inwestycji to 15 marca 2024 roku. Wkład własnych środków Powiatu Górowskiego w kosztach planowanych do realizacji zadań określony został na 2 procent wartości inwestycji.