29 lipca 2023 roku rozpocznie się najważniejszy i najbardziej prestiżowy międzynarodowy wyścig kolarski w Polsce - 80. Tour de Pologne. Podczas drugiego etapu rywalizacji w dniu 30 lipca, który przebiegać będzie z Leszna do Karpacza, sportowcy przejadą przez kilka miejscowości powiatu górowskiego z jedyną tego dnia, lotną premią Lotto w Górze. Od godz. 13:00 do czasu przejazdu peletonu należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym na trasie Leszno - Góra - Ciechanów.

Organizatorzy podali orientacyjne czasy przejazdu peletonu w dniu 30 lipca. O godz. 13:20 zaplanowano start honorowy na ulicy Fabrycznej w Lesznie (przy Leszczyńskiej Fabryce Pomp), a 15 minut później (8,8 km dalej) start ostry. Peleton skieruje się w stronę Góry, gdzie spodziewany jest o godz. 14:00. Kolarze wjadą do miasta od strony Leszna ulicą Poznańską, następnie skręcą w prawo w ulicę Herbsta (pomiędzy Mleczarnią i Biedronką), gdzie znajdować się będzie premia lotna LOTTO. Potem w lewo w aleję Jagiellonów (obok stacji paliw BP), następnie w prawo w ul. Podwale, przejadą obok USC i dalej przez fragment ul. Głogowskiej dojadą do ulicy Starogórskiej, którą wyjadą z miasta w kierunku Lubina. Orientacyjne godziny przejazdu peletonu dla poszczególnych miejscowości powiatu górowskiego na trasie wyścigu: Chróścina 13:47, Glinka 13:51, Sławęcice 13:52, Góra 14:00, Stara Góra 14:03, Osetno 14:15, Kietlów 14:17, Luboszyce 14:19, Irządze 14:22, most w Ciechanowie 14:24. Potem kolarze pojadą przez Rudną do Lubina.

Po względnie płaskiej połowie dystansu rozpocznie się wymagająca wspinaczka z dwoma Premiami Górskimi PZU II kat. do zdobycia pod Przełęczą pod Średnicą oraz w Sosnówce. Wielki finał etapu odbędzie się w Karpaczu, zwycięzcą zostanie kolarz, który jako pierwszy pokona ostatni 11 kilometrowy podjazd pod Orlinek nazywany “Ścianą Płaczu”. Na etapie są jeszcze do zdobycia dwie premie specjalne: 95 lat Tour de Pologne SOUDAL oraz Premia Lake Hill.

Zachęcamy mieszkańców powiatu górowskiego do kibicowania sportowcom na całej trasie Chróścina – Góra – Osetno – Ciechanów, nie tylko głośnym dopingiem, ale także biało-czerwonymi flagami czy zagrzewającymi do walki transparentami. Na trasie będzie można zobaczyć najlepszych kolarzy świata, reprezentujących największe, profesjonalne teamy takie jak: Astana Qazaqs, Bahrain Victorious, Bora Hansgrohe, Ineos Grenadiers, Jumbo Visma, Movistar, Soudal Quickstep, Trek Segafredo, UAE Emirates czy Lotto Dstny. Wyjdźcie szanowni Państwo tego dnia na ulice, na trasę przejazdu peletonu i dobrze się bawiąc kibicujcie, pamiętając o bezpieczeństwie wszystkich uczestników rywalizacji. To rzadka okazja zobaczyć na żywo imprezę sportową na najlepszym, światowym poziomie.