10 września 2023 r. o godzinie 11.00 dokonano oficjalnego otwarcia IX Maratonu MTB Sto Procent Pasji. Ogólnopolskie zawody w kolarstwie na rowerach górskich zorganizowali Stowarzyszenie Sto Procent Pasji, Dom Kultury w Górze wraz z lokalnym, amatorskim klubem kolarskim DGR RACING TEAM. Sportowe wydarzenie pod patronatem Domu Kultury w Górze już w swojej pierwszej edycji zostało włączone do Leszczyńskiej Ligi Rowerowej.

Trasa Maratonu MTB w Górze poprowadziła drogami leśnymi, w okolicach doliny rzeki Baryczy. Startujący zawodnicy mieli do wyboru dwa dystanse:

- Dystans MINI - ok. 35 km,

- Dystans MEGA - ok. 60 km.

Dodatkowo odbył się MINI Maraton o długości ok. 1 km dla najmłodszych uczestników.

W niedzielnych zmaganiach udział wzięło około 200 zawodników z całej Polski. Start, metę i miasteczko zawodów zlokalizowano na terenie Stadionu Miejskiego w Górze.

Pokonanie pierwszego dystansu najlepszemu uczestnikowi zajęło 01:31:11, a najszybciej na linię mety dojechał siedemnastoletni Szymon Baksalary z klubu Real 64-STO. Zaraz za nim z czasem 01:34:04 zameldował się jego klubowy kolega Klaudiusz Majewski, trzeci był Jakub Mądry z klubu STREFASPORTU.PL, który zakończył maraton z czasem 01:34:09.

Wśród pań najszybsza była Bogumiła Domaniecka (02:13:24), druga dojechała Laura Michalska (02:14:13), a trzecia Monika Banasiak (02:21:15).

Na najdłuższym dystansie najszybszy okazał się Kacper Fiszer oraz Sławomir Kasprzyk z klubu Real 64-STO. Obaj panowie przekroczyli linię mety w czasie 02:45:06. Po nich pojawił się Kacper Bartkowiak (02:51:34) i Mirosław Kajoch (02:54:18). W kategorii Open Kobiet startowały tylko dwie panie. Pierwsze Anna Banasiak osiągnęła czas 03:05:25, druga była Julia Borowska - 03:18:45.

Wydarzenie sportowe przyciągnęło na stadion OKF całe rodziny miłośników rowerowych zmagań. Atmosfera i pogoda były wyjątkowe, a wśród komentarzy warto przytoczyć wypowiedź prowadzącego Maraton pana Piotra Kurka:

– To nie był łatwy maraton MTB. Po pierwsze, trasa w większości wiodła po terenach leśnych i przepięknej widokowo Dolinie Baryczy, była mocno interwałowa. Po drugie, słońce świeciło mocno i dało się we znaki startującym. I choć zawodniczki i zawodnicy kończyli jazdę zmęczeni, to jednak demonstrowali na mecie radość i satysfakcję z tego prostego faktu, że wysiłek jest już za nimi.

Oprócz tego rozegrano konkurencje dla młodzików, juniorów, a także dzieci.

W trakcie imprezy dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Góra Śląska można było pozyskać sadzonkę drzewa w zamian za makulaturę.