Hodowla zwierząt inwentarskich związana jest  z ryzykiem wypadku, często dochodzi do uderzeń, przygnieceń, pogryzień przez zwierzęta w trakcie karmienia, dojenia czy wykonywania zabiegów higienicznych.

„Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”, to hasło kolejnej kampanii prewencyjnej KRUS.  Ma ona na celu popularyzowanie sposobów zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym rolników, związanych z hodowlą zwierząt rolnych. Do zdarzeń wypadkowych z udziałem zwierząt dochodzi najczęściej  podczas codziennej obsługi zwierząt: zadawania karmy, udoju, zabiegów zoohigienicznych, czyszczenia pomieszczeń inwentarskich w obecności zwierząt oraz przepędzania lub załadunku zwierząt na środki transportu. Wypadki z grupy „uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta” stanowią drugą pod względem liczebności grupę nieszczęśliwych zdarzeń, którym ulegają rolnicy. Świadomość występujących zagrożeń i znajomość zachowań zwierząt ograniczają ryzyko niebezpiecznych zdarzeń, mogących mieć miejsce w trakcie ich codziennej obsługi .Należy pamiętać, że odpowiednie traktowanie zwierząt inwentarskich jest uregulowane prawnie, powinno również być podyktowane względami etycznymi i praktycznymi. Zwierzęta poddane w mniejszym stopniu czynnikom stresogennym są zdrowsze i bardziej wydajne, a ich obsługa łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Należy pamiętać o tym, że powtarzalność czynności wykonywanych podczas obsługi zwierząt zmniejsza ich stres i nieprzewidywalne zachowania. Przy obsłudze zwierząt należy pamiętać, że :

- po spożyciu alkoholu nie należy pracować ze zwierzętami;

- należy być zdecydowanym, ale spokojnym i ostrożnym;

- nie należy wchodzić między zwierzęta bez ostrzeżenia;

- nie należy drażnić zwierząt.