Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

W Górze młodzież z całego Dolnego Śląska rywalizowała w XI Młodzieżowych Manewrach Wojskowo-Ratowniczo-Gaśniczych z Elementami Edukacji Leniej. Zawody organizowane zostały przez Dolnośląską Wojewódzką Komendę OHP we Wrocławiu, Hufiec Pracy w Górze, Stowarzyszenie Patriotyczna Góra, Urząd Miasta i Gminy Góra,  Zarząd Oddziału Miejsko -Gminnego ZOSPR w Górze, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Głogowie, Ligę Obrony Kraju Góra, Nadleśnictwo Góra Śląska, Strzelnicę Myśliwską  oraz Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Górze.

 

W tym wyjątkowym dniu byli z nami: Dariusz Mikosa z-ca Wojewódzkiego Komendanta, Monika Skrzydło Kierownik Kształcenia i Wychowania, Katarzyna Antolak Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Górze, Izabela Baranowska Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy Góra, porucznik Bartosz Maliński reprezentujący Wojskowe Centrum Rekrutacji w Głogowie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Góra Śląska Dariusz Kociubiński, Komendant KPP w Górze  insp. Jacek Gregor, Bożena Czech Dyrektor CEPiM Wałbrzych

Od samego początku są zawsze z nami pracownicy Sanepidu z Góry, Punkt Informacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji w Głogowie, Ochotnicza Straż Pożarna oraz LOK. Do naszej drużyny dołączyła – Strzelnica Myśliwska kierownik Mieczysław Łasik oraz klasa policyjna

Nagrody ufundowali: Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP we Wrocławiu Urząd Miasta i Gminy w Górze, Starostwo Powiatowo Góra, ppłk Mieczysław Janus - Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Głogowie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Góra Śląska Dariusz Kociubiński, Strzelnica Myśliwska, Kiszone Specjały Góra.

W imieniu organizatorów, uczestników i gości manewrów przywitał z-ca Wojewódzkiego Komendanta Dariusz Mikosa. Po otwarciu młodzież przystąpiła do rywalizacji.  Uczestnicy mieli za zadanie pokonać 11  następujących konkurencji: udzielenie pomocy poszkodowanemu – pierwsza pomoc przedmedyczna, rzut granatem, przeprawa, tor przeszkód, transportowanie rannego na polu walki, konkurencję strzelecką, budowanie stanowiska strzeleckiego, punkt logistyczny - budowa namiotu z dwóch pałatek oraz dwie konkurencje strażackie. Po raz pierwszy uczestnicy musieli się zmierzyć z konkurencją nazywaną przez nas „leśną” - tu decyduje czas, praca z mapą oraz myślenie. W trakcie rywalizacji nie zapominali o zasadach gry fair-play, co przełożyło się na świetną zabawę podczas trwania zawodów. Celem manewrów było:

 • Promowanie Wojska Polskiego – służby ojczyźnie,
 • Kształtowanie postaw patriotycznych,
 • Wzbudzenie zainteresowań przysposobieniem obronnym wśród młodzieży.
 • Zachęcenie młodzieży do służby w Ochotniczej Straży Pożarnej .
 • Podnoszenie sprawności fizycznej oraz kreowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywny udział w imprezach sportowo-rekreacyjnych.
 • Podnoszenie wiedzy z zakresu pomocy medycznej – podejmowania działań pomocowych.

Zwycięzcami XI Młodzieżowych Manewrów Wojskowo- Ratowniczo-Gaśniczych  z elementami edukacji leśnej  byli:

 • I miejsce 1-3 Hufiec Pracy Bolesławiec;
 • II miejsce 1-2 Hufiec Pracy w Górze
 • III miejsce Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ząbkowice Śląskie
 • IV miejsce 1-13 Hufiec Pracy Przemków
 • V miejsce 1-23 Hufiec Pracy Polkowice
 • VI miejsce 1-48 Hufiec Pracy Trzebnica
 • VII miejsce 1-1 Legnica oraz 1-30 Hufiec Pracy Wałbrzych

Ppłk Mieczysław Janus Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Głogowie ufundował Nagrody dla Najlepszych Strzelców .

 • Bezkonkurencyjna w tej kategorii była Weronika Wojtyra z 1-2 Hufca Pracy w Górze  to do niej trafił Puchar dla Najlepszego strzelca.
 • II miejsce Emil Ochęcki Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ząbkowice Śląskie.
 • III miejsce Dominik Wałęga 1-2 Hufiec Pracy w Górze

W kategorii – Edukacji Leśnej najlepsi byli:

I miejsce 1-3 Hufiec Pracy Bolesławiec

II miejsce Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ząbkowice Śląskie

III miejsce 1-2 Hufiec Pracy w Górze. 

Dziękujemy młodzieży i wychowawcom za piękną rywalizację i dobrą zabawę! Klasie mundurowej – policyjnej z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze za ciężką pracę sędziowską oraz rolę pozorantów.

 

Tekst: Zofia Świerszcz

Zdjęcia Kadra HP Góra

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl