W auli Liceum Ogólnokształcącego w Górze odbył się finał szkolny konkursu „Wartości Czerpane z Heroizmu Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem konkursu, który jest częścią projektu była Fundacja Historia Wyklęta z Milicza. Głównym jego celem jest krzewienie i kształtowanie postaw patriotycznych u współczesnej młodzieży. Konkurs miał charakter otwarty a jego tematyka dotyczyła wiedzy o Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych i Ruchu Wolność i Niezawisłość w latach 1939-1963. Konkurs jest wieloetapowy, finał szkolny poprzedziły eliminacje, które w LO w Górze odbyły się kilka dni wcześniej. Na ich podstawie do finału zostało zakwalifikowanych 12 uczniów z LO i 5 z ZS w Górze.

W finale konkursu, który miał uroczystą formę wziął udział prezes Fundacji Historia Wyklęta Wojciech Jan Machnicki, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Górze Tadeusz Tutkalik, przedstawiciel Biura Edukacji IPN we Wrocławiu Stanisław Kiełb oraz znany raper Tadeusz Polkowski. Na początku zebranych w auli gości, uczestników konkursu i młodzież LO powitała dyrektor szkoły Magdalena Mielczarek. Następnie odbyła się część konkursowa. Rywalizację uczniów górowskich szkół oceniało jury w składzie: Wojciech Jan Machnicki, Stanisław Kiełb oraz nauczyciele historii LO w Górze Tomasz Woźniczka i Artur Małecki. Konkurs miał niezwykle zacięty przebieg, potrzeba było aż dwóch dogrywek, aby ostatecznie można było wyłonić laureatów. Jednak czołowe lokaty zajęli uczniowie LO Góra.

Ostateczna kolejność przedstawia się następująco: 1. miejsce Patryk Janasik, 2. miejsce Jacek Kmiotek, 3 miejsce ex equo Hanna Chmiel i Róża Berus, 5.m. Sandra Smolarska (ZS Góra) i 6.m. Zuzanna Uba. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne, ponadto pięciu najlepszych uczniów bezie miała możliwość uczestniczenia w finale wojewódzkim, który odbędzie się 10 listopada w XVII Liceum Ogólnokształcącym nr 17 we Wrocławiu. Wszyscy uczestnicy otrzymali ponadto atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W drugiej części uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w koncernie rapera Tadeusza Polkowskiego oraz wysłuchania krótkiej prelekcji dot. Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych bojowników o wolną Polskę przygotowaną przez Stanisława Kiełba. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej fotografii.

Tomasz Woźniczka