4 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Górze odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Górowskiego, zorganizowane przez Przewodniczącego Rady Powiatowej DIR Jana Rewersa. W posiedzeniu udział wzięli: Urszula Szmydyńska Starosta Górowski oraz Ryszard Borys Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Uczestników powitał i spotkanie prowadził Przewodniczący RP DIR Jan Rewers. Starosta Urszula Szmydyńska zwróciła uwagę na znaczenie Izby Rolniczej w rozwiązywaniu problemów wsi, a także podkreśliła dobrą współpracę z Radą Powiatową. Prezes DIR Ryszard Borys przedstawił działania jakie są podejmowane przez Zarząd. Wszystkie pisma kierowane do Instytucji i Ministerstw oraz odpowiedzi na nie publikowane są na stronie internetowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Rolnicy mogą się z nimi zapoznać.

Podczas spotkania wskazano tematy wymagające interwencji i rozwiązania:

- ograniczenie poruszania się pojazdów o nośności powyżej 12 ton na drogach powiatu, które sprawia problemy przy sprzedaży zboża lub dostawy nawozów, gdzie zestawy mają tonaż 25 ton;

- zmiany w Ustawie o Izbach Rolniczych, aby zwiększyć ich kompetencje;

- ograniczenie przekazywania gruntów rolnych kościołowi;

- część pieniędzy z rozdysponowania gruntów przez KOWR powinna trafiać do samorządu, na którego terenie położone były te grunty;

- skrócenie terminu rozdysponowania gruntów po przejęciu ich przez KOWR oraz wprowadzenie maksymalnego czasu rozpatrzenia ofert rolników składanych w przetargu ofert pisemnych.

W związku z tym, że do Zasobu Gruntów Rolnych KOWR ma wrócić duża ilość gruntów z kończących się dzierżaw długoletnich należy podjąć działania, aby trafiły one w miarę szybko dla rolników na powiększenie gospodarstw.

Zdaniem Rady Powiatowej DIR powinno dążyć się do likwidacji KOWR. Grunty z Zasobu KOWR powinny być w zarządzie starostw lub gmin.

Pisma zawierające te problemy zostaną skierowane do odpowiednich Instytucji i Ministerstw zgodnie z kompetencjami.

Irena Danieluk

Dolnośląska Izba Rolnicza