Nadleśniczy Nadleśnictwa Wołów informuje, że w dniach od 23.04.2024 r. do dnia 15.05.2024 r. rozpocznie się oprysk na kuprówkę rudnicę z wykorzystaniem sprzętu agrolotniczego. Oprysk zostanie wykonany na terenie Leśnictwa Stryjno na obszarze pomiędzy miejscowościami: Grzeszyn, Morzyna, Stryjno, Białków.

Zabieg agrolotniczy jest niezbędny, ponieważ gąsienice kuprówki rudnicy są niebezpieczne. Mają bardzo kruche włoski, które mogą powodować reakcje alergiczne: pieczenie lub swędzenie skóry, opuchliznę, w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.

W związku z planowanym opryskiem, pszczelarzy prosimy o zmianę lokalizacji pasiek oraz ich zabezpieczenie.

W terminie zabiegu agrolotniczego obowiązuje kategoryczny zakaz wstępu do lasu na terenie Leśnictwa Stryjno. O wprowadzonym zakazie i okresie jego trwania będą informować rozmieszczone w terenie tablice ostrzegawcze.

Oprysk będzie wykonany biologicznym środkiem owadobójczym FORAY 76 B. Środek ten na roślinie działa powierzchniowo, natomiast na gąsienice kuprówki rudnicy działa na układ pokarmowy. Po spożyciu środka gąsienice przestają żerować, a ich śmierć następuje w ciągu kilku dni.

Termin wykonania zabiegu będzie uzależniony od warunków pogodowych, dlatego może ulec zmianie. Dokładna data wykonania zabiegu będzie umieszczona na stronie Nadleśnictwa Wołów.

Środki ostrożności związane z ochroną środowiska naturalnego:

- Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek nie mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta – do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej rozpylonej na powierzchni roślin.

- Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji) - nie dotyczy.

W załączniku znajduję się mapa pola zabiegowego oraz etykieta FORAY 76 B. Powierzchnia pola zabiegowego wynosi 130,42 ha.

Etykieta Foray 76 B

Mapa pola zabiegowego