3 maja 2024 roku o godzinie 11:15 pod Pomnikiem Wolności w Górze odbyły się uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W uroczystości uczestniczyli Starosta Górowski Urszula Szmydyńska, Wicestarosta Andrzej Rogala, Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego Ryszard Wawer, Skarbnik Miasta i Gminy Góra Marek Balowski oraz prowadzący uroczystość Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto. W podniosłej atmosferze odśpiewano hymn narodowy Polski i złożono kwiaty. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele powiatowych oraz gminnych jednostek organizacyjnych, kombatanci, delegacje jednostek mundurowych, przedstawiciele jednostek oświatowych, partii politycznych oraz organizacji pozarządowych. Wartę honorową przy pomniku pełnili zuchy oraz harcerze ZHP w Górze.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku – była pierwszą w Europie oraz drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Ustawa Rządowa likwidowała konfederacje oraz liberum veto. Została uchwalona przez Sejm Czteroletni, zwany Sejmem Wielkim.

Serdecznie dziękujemy pocztom sztandarowym szkół i jednostek oraz wszystkim uczestniczącym w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.