173 tysiące wniosków o wyprawki szkolne wysłali Dolnoślązacy do ZUS. W całym kraju wpłynęło już 2,5 mln wniosków. Nabór trwa nadal do tegorocznej edycji programu „Dobry start”. To 300 zł na każdego ucznia do 20. roku życia.

Program „Dobry start” to 300 zł na wyprawkę szkolną dla wszystkich uczniów do 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami uczącymi się w szkole – do 24. roku życia. Nie obowiązuje tu kryterium dochodowe.

• Ilość wniosków, które wpłynęły do tej pory z Dolnego Śląska: 172,7 tys., ZUS wypłacił: 65,3 mln zł.

W skali kraju wpłynęło 2,5 mln wniosków, na które już zostało wypłaconych ponad 915 mln zł.

• Dane za 2023 rok - na Dolnym Śląsku wpłynęło w sumie 246 tys. wniosków, na które rodzice dostali: 98,9 mln zł. W skali kraju wpłynęło ponad 3,2 mln wniosków, na które ZUS wypłacił 1,37 mld zł.

- Wyprawek nie dostają studenci oraz dzieci w tzw. zerówce – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Według rzeczniczki, wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, a zatem uczniowie ostatnich klas techników i liceów i uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. rok życia, ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w bieżącym (2024) roku kalendarzowym.

- Złożenie wniosku jeszcze w sierpniu gwarantuje wypłatę wyprawki nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku – informuje Kowalska-Matis.

Składać wnioski można było już od początku lipca, a nabór potrwa do końca listopada tego roku. Wnioskować o świadczenie można wyłącznie online za pośrednictwem:

• portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS
  • portalu Emp@tia
  • bankowość elektroniczną.

Na PUE ZUS jest specjalny kreator wniosków o świadczenie 300 plus. Jest intuicyjny i prowadzi użytkownika przez wszystkie etapy składania wniosku. Ważne, by oprócz wielu danych, podać poprawny numer rachunku bankowego, na który ma wpłynąć świadczenie. Ponadto należy podać adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.

DOBRY START

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS