24 i 25 września 2024 roku, grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu, wzięła udział w wycieczce rowerowej po Wzgórzach Trzebnickich, jako pierwszej z zaplanowanych wypraw w ramach akcji: Rok 2024 rokiem gór.

Decyzją Zarządu Województwa Dolnośląskiego przyznane zostało dofinansowanie w wysokości 105.962,00 zł dla Dolnośląskiego Stowarzyszenia ISKIERKA, działającego w SOSW w Wąsoszu, na realizację zadań z zakresu turystyki górskiej osób z niepełnosprawnościami w 2024 roku. Zarząd Stowarzyszenia wraz z Dyrekcją Ośrodka aplikował o ww. środki składając ofertę konkursową, która uzyskała najwyższą punktową notę wśród 29 innych ofert.

Zadanie o nazwie: „Zobacz, doświadcz, przeżyj – poznajemy wzgórza i góry Dolnego Śląska” realizowane jest w okresie od 9 września 2024 do 31 grudnia 2024 r. Całość zadania opiewa na kwotę 133.305,20 zł, z czego kwota 105.962,00 zł stanowi kwotę dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a pozostała kwota to wkład własny niefinansowy. Zadanie polega na organizacji wyjazdów turystycznych na Wzgórza Trzebnickie (Kocie Góry), Ślężę oraz do Karpacza. Wycieczki mają różnorodny charakter: wyprawa rowerowa (po Wzgórzach Trzebnickich), wycieczka piesza na Ślężę oraz wyjazd w porze zimowej do Karpacza na wyprawę saneczkową połączoną ze zwiedzaniem miejsc związanych z kulturą, sportem i rekreacją (Muzeum Sportu i Turystyki, Świątynia Wang, wjazd i zjazd wyciągiem na Kopę).

Wszystkie zaplanowane aktywności zostały dobrane indywidualnie do odbiorców, w oparciu o wiedzę na temat ich stanu zdrowia, kondycji fizycznej oraz predyspozycji. Ponadto, w celu rehabilitacji leczniczej, uczestnicy skorzystają z zabiegów relaksacyjno-terapeutycznych na basenie w Karpaczu. Jako podsumowanie zadania odbędzie się dyskoteka mikołajkowa i konkurs karaoke.

Projekt ma na celu poznanie najbliższego otoczenia, eksplorację bogatego świata przyrodniczego Doliny Baryczy oraz Karkonoskiego Parku Narodowego, wzmocnienie kondycji fizycznej oraz kompetencji osobowościowych uczestników. W zadaniu udział bierze 10 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu, którzy pochodzą z dwóch powiatów województwa dolnośląskiego (górowskiego oraz trzebnickiego). Ponadto, zakupiono: 10 rowerów dla uczestników wraz z osprzętem, mobilny zestaw projekcyjny oraz zestaw nagłaśniający, 10 par sanek wraz z odzieżą zimową dla uczestników.

Projekt przyniesie wiele wymiernych korzyści, które pozytywnie wpłyną na poprawę samooceny uczniów, przezwyciężenie ograniczeń wynikających z ich niepełnosprawności czy zniwelowanie poczucia wykluczenia społecznego.