25 września 2024 r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu odwiedzili izbę pamięci w Wąsoszu. Nie było to tylko zwiedzanie pomieszczeń, ale wspaniałe spotkanie z historią i  ludźmi ogarniętymi pasją.

Uczniów Ośrodka gościła Grupa Historyczna Kasztelania Wąsosz. Panowie, którzy przygotowali spotkanie, hucznie powitali uczniów - wystrzałem ze strzelby czarnoprochowej, co  niektórych bardzo poruszyło, a nawet poderwało z ławek. Następnie, pan Sławomir Niewiarowski opowiadał o broni dziewiętnastowiecznej, po czym odbyły się pokazy posługiwania bronią białą i palną. Z kolei pan Wojciech Stanek przybliżył uczniom wyposażenie bojowe polskiego żołnierza z czasów II wojny światowej. Obaj panowie wystąpili w strojach z epoki.

Wąsoska grupa historyczna bada historię Wąsosza i okolic, gromadząc różnorodne pamiątki historyczne, które uczniowie mogli zobaczyć w izbie pamięci. W gablotach znajdowały się m.in. militaria, monety, odznaczenia oraz przedmioty powstałe u lokalnych, przedwojennych wytwórców.

Namiastkę radości i ekscytacji związanej ze znalezieniem historycznego skarbu uczniowie mogli poczuć, poszukując wykrywaczem metalu ukrytych w piasku monet.

Spotkanie przebiegało w żołnierskich klimatach, dlatego też na obiad tego dnia serwowano grochówkę i pieczoną na ognisku kiełbaskę. Na świeżym powietrzu  obiad smakował wyśmienicie!

Na pamiątkę uczniowie otrzymali magnesy z logiem Grupy Historycznej Kasztelania Wąsosz.

Spotkanie to nawiązywało tematem  do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, zaś nastrojem zadowolenia, radością, pozytywną energią wpisało się  pięknie w Tydzień Szczęścia w Szkole.

Dziękujemy Grupie  Historycznej Kasztelania Wąsosz za interesujące, kształcące i pełne pozytywnych wrażeń spotkanie.