W poniedziałek 26 listopada 2024 roku, społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego obchodziła Dzień Patrona Szkoły – Adama Mickiewicza. Święto to jest najważniejszym ze wszystkich świąt obchodzonych w szkole nieprzerwanie od 1965 roku, czyli od nadania LO w Górze imienia Wielkiego Wieszcza.
Po wspólnym odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu narodowego i wciągnięciu na maszt flagi, rozpoczęła się główna część uroczystości. W tym też dniu odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, czyli oficjalne przyjęcie pierwszoklasistów w poczet szkolnej społeczności.
Nie bez powodu data 26 listopada została wybrana na dzień obchodów Dnia Patrona, bowiem sto sześćdziesiąt dziewięć lat temu, w 1855 roku, w tureckim Istambule niespodziewanie zmarł Adam Mickiewicz, z wykształcenia klasyk, z porywu serca i twórczości – romantyk. Jego życie i twórczość niosą w sobie połączenie zwykłości i niesamowitości, uniwersalności i wsobności, egalitaryzmu i elitaryzmu. Nie jest on jednoznaczny. W życiu Adama Mickiewicza - tak jak w życiu zwykłego człowieka - było wiele niewiadomych, chociażby zbyt długie zwlekanie z powrotem do ojczyzny, kompleks związany z powstaniem listopadowym, zawiłe relacje miłosne, działania w sekcie Towiańskiego czy idea utworzenia legionów. Najważniejsze wątki biograficzne oraz bogaty i różnorodny dorobek literacki poety, w swoim krótkim wystąpieniu zaprezentowała dyrektor szkoły Magdalena Mielczarek.
W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody w I Górowskich Igrzyskach Polonistycznych. Inicjatorem tego osobliwego konkursu był Grzegorz Seredyński, absolwent LO, znawca i miłośnik literatury polskiej, a także nauczyciel języka polskiego. Werdykt jury zaprezentowała przewodnicząca pani Dorota Jochaniak-Dolatowska. W konkursie wzięli udział uczniowie LO w Górze, ale i też kilku dolnośląskich szkół ponadpodstawowych i podstawowych. Kolejność zdobytych nagród była następująca: I miejsce: Bartosz Michalewicz, II miejsce Karolina Gawda, III miejsce Szymon Niechciał i Lena Panek. Wyróżnienia otrzymali: Helena Walencka, Lena Orłowska, Zofia Pietrucha. Nagrodę specjalną za walory językowe i stylistyczne otrzymała Lena Panek.
Część artystyczną wypełnił spektakl autorstwa Grzegorza Seredyńskiego pt. „Mickiewicz nieznany”.
Była to trójaktowa sztuka, w której autor zaprezentował alternatywną wersję biografii Mickiewicza w dość nowatorskiej formie. Została ona zbudowana w konwencji „teatru w teatrze”. Całość przypominała próbę generalną przed wyimaginowanym spektaklem teatralnym z Mickiewiczem jako głównym bohaterem, umieszczonym w jakby zupełnie „odwróconej„ rzeczywistości.
W spektaklu wystąpili: Grzegorz Seredyński, Patrycja Toruńska, Mikołaj Gęsiecki, Zuzanna Sajdak, Gabriela Kwarta, Jagoda Janiś oraz wokalistki Wiktoria Cieplik i Małgorzata Gołębiowska. W role konferansjerek wcieliły się: Zofia Pietrucha i Karolina Gawda.
Uroczystość przygotowali: Grzegorz Seredyński, Ewelina Waląg, Dorota Jochaniak-Dolatowska, Joanna Botwin, Alicja Sajdak.
Ślubowanie klas pierwszych przygotowała Edyta Bretsznajder.
Autor: Tomasz Woźniczka
Zdjęcia: Dominik Spieć