Przez trzy miesiące, w ramach realizacji kierunku polityki oświatowej dotyczącego edukacji prozdrowotnej, w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Górze odbywał się cykl warsztatów z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia poprowadził Ratownik Wodny Rejonowego WOPR w Lesznie Łukasz Sajdak. W warsztatach uczestniczyli uczniowie szkoły, kadra pedagogiczna oraz pracownicy administracji i obsługi.
Podczas spotkań uczestnicy mogli usystematyzować wiedzę z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz wziąć udział w zajęciach praktycznych na fantomach.
Głównym celem warsztatów było podniesienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca. Ratownik w sposób profesjonalny przekazywał wiedzę na temat przeprowadzania wstępnego badania fizykalnego oraz zasad wykonywania masażu serca i oddechu zastępczego.
Uczestnicy poznali także podstawy prawne i cele udzielania pierwszej pomocy, metody oceny stanu świadomości i oddechu poszkodowanego, sposoby udrażniania dróg oddechowych oraz zasady prawidłowego układania chorego w pozycji bocznej ustalonej. Omówiono również procedurę wzywania pomocy i uruchamiania systemu ratownictwa medycznego.
Według statystyk, dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają nawet do 50%. Dlatego tak ważne jest, aby każdy uczestnik warsztatów potrafił go wykonać poprawnie.
Fot.: LO w Górze
W ramach edukacji prozdrowotnej zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej odbyły się również w Zespole Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze. Poprowadzili je specjaliści – strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Górze. Dzięki takim inicjatywom, uczniowie zyskują wiedzę, która może okazać się nieoceniona w sytuacjach zagrożenia życia.
Fot.: ZS w Górze