Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Nadzór nad bezpieczeństwem obiektów małej infrastruktury sportowo - rekreacyjnej

Powiatowy Inspektor Nadzoru budowlanego w Górze, wzorem lat poprzednich, zgodnie z dyspozycją jednostek nadrzędnych, w tym Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Dolnośląskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego -pismo nr WOP.763.23.2020I.30.0.1 z dnia 04.05.2020 r., przypomina  właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych o wynikających z Prawa budowlanego ( art. 61. pkt 1) obowiązku użytkowania obiektów budowlanych zgodnie z przeznaczeniem, wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymania ich w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa użytkowania.

Właściciele i zarządcy mają obowiązek poddawania obiektów budowlanych dwóm rodzajom okresowych kontroli, tj. wykonywanym co najmniej raz w roku i wykonywanym co najmniej raz na pięć lat. Powyższe reguluje art. 62 ust 1 pkt. 1 i 2 Prawa budowlanego, cyt.;

 

 „…1.Obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę:

  • okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
    1. elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działanie występujących podczas użytkowania obiektu,
    2. instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
    3. instalacji gazowych oraz przewodów kominowych(dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

 

  • okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu

      technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu

      budowlanego oraz jego otoczenia: kontrolą tą powinno być  objęte również badanie

      instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń,

     osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów

     oraz uziemień instalacji i aparatów…”

       

                W nawiązaniu do dotychczasowych – corocznych działań prewencyjnych PINB w Górze  przypomina,  że obiektami budowlanymi są również obiekty małej architektury, do których zalicza się również place zabaw z zamontowanymi urządzeniami oraz obiekty małej infrastruktury sportowo –rekreacyjnej. Wyposażenie placów zabaw, siłowni plenerowych, skateparków i nawierzchnie  w ramach zagospodarowania terenu winny być utrzymane  w należytym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym,  gwarantującym bezpieczne użytkowanie i eksploatację. Powyższe dotyczy także urządzeń służących rekreacji, jak - m.in.  huśtawki, ławki, zjeżdżalne, piaskownice, drabinki, bramki, kosze do koszykówki, boiska ( tzw. „ ORLIKI” ) , obiekty rekreacji sportowej z nawierzchniami i wykończeniem, skateparki, tereny i parki  rekreacyjno – wypoczynkowe, zestawy wspinaczkowe, siłownie plenerowe, itp. Przeglądom -  kontroli podlega również montaż, łączniki, złącza  i sposób umocowania , w tym również do podłoża lub podstawy,  trwale zapewniające  bezpieczne użytkowanie wyposażenia - urządzeń  rekreacji na pacach zabaw i innych obiektach służących do wypoczynku , rozrywki  i sportu. Podejmowane działania mają na celu i zadanie ograniczenie lub zminimalizowanie najczęściej występujących zagrożeń w okresie letniego wypoczynku. Zintensyfikowanie działań informacyjno- porofilaktyczno - prewencyjnych oraz przeglądów – kontroli kompleksowych i pojedynczych obiektów  oraz otoczenia skutkować winno zapewnieniem bezpieczeństwa wypoczynku indywidualnego, w gminach, powiecie i województwie. Niebagatelną rolę spełnia  monitoring i oznakowanie stref rejonów , ośrodków, placówek ,obiektów,  w tym użyteczności publicznej , a więc także kąpielisk, boisk ,stadionów, hal widowiskowo –sportowych, basenów łącznie z urządzeniami, sprzętem, wyposażeniem i szeroko pojętą infrastrukturą rekracyjno-sportową. Należy zwrócić uwagę na obiekty małej architektury dedykowane osobom niepełnosprawnym. Przeglądy placów zabaw z infrastrukturą, elementami małej architektury i wyposażeniem mają na celu  sprawdzenie ich pod kątem zużycia techniczno- funkcjonalnego i przydatności do użytkowania.

                Zgodnie z obowiązująca  Normą PN-EN 1176-1 i 7 place zabaw powinny być poddawane trzem rodzajom kontrolom- oględzinom :
•    oględziny okresowe (co 1 - 7 dni),
•    kontrola funkcjonalna (co 1 - 3 miesiące),
•    kontrola coroczna główna.

Szczegółowe wymagania stawiane urządzeniom służącym rekreacji na placach zabaw , sposoby montażu zapewniające bezpieczne ich użytkowania znajdują się w Polskich Normach z grupy PN-EN-1176: Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie  w tym PN-EN 1176-2;20-17-12 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie  - Część 2: Dodatkowe szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek oraz PN-EN-1176-7:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie- Część 7 : Wytyczne instalowania , kontroli, konserwacji i eksploatacji.

                Zwraca się uwagę, w celu zapobiegania wypadkom, właścicielom – zarządcą  placów zabaw systematyczne  przestrzeganie  planów kontroli ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego.

 

Właściciele oraz zarządcy nieruchomości zgonie z art. 62 ust 1 pkt. 1  i 2 Prawa budowlanego są zobowiązani do poddawania okresowej kontroli ich stanu technicznego. W celu uniknięcia wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników  miejsc wypoczynku , boisk, placów zabaw, kąpielisk,  którymi są przede wszystkim małe dzieci i młodzież oraz z uwagi na charakter zagadnienia i okres wakacyjny przypomina się właścicielom i zarządcom o pilne sprawdzenie wykonania przeglądów, a w przypadku ich braku przeprowadzenie w trybie odwrotnym kontroli techniczno- użytkowych tych obiektów i oznakowania. Coroczne przeglądy winny gwarantować bezpieczeństwo użytkowania wyszczególnionych obiektów budowlanych, co nie jest również bez znaczenia w kwestii odpowiedzialności za stan użytkowo-techniczny obiektów i urządzeń.

W przypadku powstania uzasadnionych wątpliwości co do jakości wykonanych  robót budowlanych i wyrobów budowlanych należy zwrócić uwagę – zaleca się wykonanie odpowiednich ocen technicznych i ekspertyz gwarantujących dopuszczenie obiektów do bezpiecznego korzystania.

Z uwagi na upały letnie należy monitorować i zawrócić szczególną uwagę na akweny wodne z oficjalnym oznakowaniem terenów nieposiadających statusu strzeżonego - bezpiecznego kąpieliska.  Zwracamy uwagę, że korzystanie z wypoczynku „nad wodą” wymaga stałego dozoru i przestrzegania zasad bezpieczeństwa, w tym również w razie konieczności pewnego kontaktu ze służbami ratowniczymi.

 

 Przypomina się również, że zgodnie z art. 64 ust 1 i ust 3  Prawa budowlanego właściciel lub zarządca zobowiązany jest m.in., cyt: ”…prowadzić dla każdego budynku oraz  obiektu budowlanego niebędącego budynkiem, którego projekt  jest objęty obowiązkiem sprawdzania, o którym mowa w art. 20 ust 2, książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego(…)Protokoły z kontroli obiektu budowlanego, oceny, ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego oraz dokumenty, o których mowa w art. 62, powinny być dołączone do książki obiektu budowlanego…”

                Zgodnie z art. 63 prawa budowlanego m.in., cyt.:”… Właściciel lub zarządca  jest zobowiązany  przechowywać  przez okres istnienia obiektu dokumenty, o których mowa w art. 60, oraz opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania…”

Jednocześnie przypomina się, że właściciele i zarządcy , którzy nie spełniają obowiązków wynikających z art. 62 oraz jeśli nie spełniają obowiązku określonego  w art. 61 P.B  podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art.91 a  Pb.)   

                                                                                             

 Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Górze

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl